Quantcast
Channel: Jajce Online
Viewing all 31257 articles
Browse latest View live

Divjak: Prije smo strahovali od metaka, sada od uvreda nacionalista

$
0
0

„Obrazovanje je najmoćnije oružje kojim se može mijenjati svijet“, kazao je svojevremeno Nelson Mandela, južnoafrički lider i borac za jednakosti i ljudska prava, a na ovu izjavu podsjetio nas je još jedan borac za djecu i njihovo školovanje – Jovan Divjak sa kojim smo razgovarali povodom jednog velikog jubileja.

Riječ je o 25. godišnjici koju će uskoro obilježiti Fondacija „Obrazovanje gradi Bosnu i Hercegovinu“, nevladinoj organizaciji koju ovaj penzionirani general uspješno vodi od njenog formiranja u opkoljenom i ratnom Sarajevu 1994. godine.

Na pitanje o motivu i ideji pokretanja ove fondacije, kroz koju je prošlo više od 54.000 mladih i koja je podijelila stipendija u višemilionskom iznosu, Divjak kaže kako sve počinje u vremenu poslije Drugog svjetskog rata.

„Moj otac je bio učitelj koji je u to vreme u Srbiji bio službenik, majka me rodila u Beogradu. Kasnije mi je sestra rođena u Prosari kod Bosanke Dubice, kasnije smo bili čak i u Rumuniji. Od 1950. smo bili u Zrenjaninu i imao sam drugove u školi koji su bili iz Hercegovine i iz Bosne. Ta slika tog vremena mi je bila kao pokazatelj da će nakon onog rata biti i posle ovog“, navodi on na početku razgovora za Al Jazeeru.

„Pošto nisam bio puno angažovan u Armiji (Republike BiH, op.a.), pitao sam se šta bi to moglo da bude korisno za uraditi u to vreme… Kada nekom dajem preporuke kada dođe po savet, onda govorim da smo rođeni da nešto korisno uradimo. Ko to ne zna, nije trebao ni da bude rođen, to je ta korisnost. To je motiv dakle bio za pokretanje.“

Opsada i napadi

Prisjetio se anegdote sa osnivanja:

“Sve smo pripremili za osnivačku skupštinu, papire sa imenom fondacije/Udruženja ‘Obrazovanje gradi Bosnu’ i počinje skupština i rasprava i za reč se javi gospođa Razija Lagumdžija, majka našeg Zlatka Lagumdžije i kaže: ‘Pa generale, a gde je Hercegovina?'”

Divjak povlači paralelu između društva poslije Drugog svjetskog rata i rata u BiH.

“I te 1994. je bilo uništeno mnogo školskih objekata, verskih, sportskih, kulturnih, veliki broj dece ostao bez roditelja, sve miriše na sirotinju… I tu mala grupa je odlučila da svoje kapacitete posveti obrazovanju.”

Iako je Sarajevo bilo pod opsadom i žestokim napadima, mnogi su se odazvali na osnivanje Fondacije.

“Bila je velika podrška, 60-ak ljudi, bilo je novinara, umetnika, glumaca, građana Sarajeva… Jednostavno se tada prihvatilo nešto što treba pomoći jer država – kako je Čerčil znao učiti svoje građane da ne pitaju šta je država uradila za njih, već šta su oni uradili za državu. Dakle, pružena je mogućnost da budemo dio obnove kroz obrazovanje.“

Dodaje kako, kad govorimo o obrazovanju, samo nekoliko stotina metara dalje, u Istočnom Sarajevu „uče decu o građanskom ratu, da su imali pravo na odbranu teritorije, neće da govore o genocidu nad Bošnjacima ali govore o agresiji NATO-a na Srbiju i Beograd“.

„Ovde naši uče o agresiji, genocidu, ali neće da kažu da je u Armiji i policiji bilo kršenja zakona ratovanja, da je bilo zločina. I na tim pozicijama obrazovanje sve više deli decu i potvrđuje politiku i jedne i druge i treće strane.“

Evropa, Urugvaj, Kanada…

Ipak, nastavlja kako „danas slatko mogu da se igram i da pričam, a ko je tada mislio“ da će toliko godina trajati Udruženje.

„Mislili smo koja godina, dve… Kad je bilo pet – opa, pa deset, pa 20 kao da je juče bilo… 7.058 stipendija, tri miliona eura…“

„Novac je jedno, ali je druga bolja priča da je ovo kuća, dom koji je otvoren za svakoga. Pokušali smo da deci damo ono što ne mogu dobiti u školi ili što ne dobijaju u porodici. Putovala su deca širom Evrope, u Urugvaju su čak bili, dva puta u Kanadi…“

Kada nešto traje četvrt vijeka, onda ima sigurno dosta anegdota, a našem sagovorniku je posebno drago govoriti o njima.

„Pre 15 godina, vodili smo decu u Barselonu i nakon dan dva se nađemo sa domaćinima jer su deca smeštena po porodicama. Govore domaćini kako su fina, dobra deca, super ponašaju ali – traže puno hleba! Pitam ja njih: pa dobro, šta im dajete za doručak, oni mi kažu – morske plodove! Šta Indijanac zna šta su morski plodovi…“

Šest kumstava

Divjak ističe kako je to nešto posebno važno što djeca dobijaju kroz udruženje – druženje, putovanje, osjećaj pripadnosti…

“Ja sam sam šest puta kumovao u ratu, budemo na polaganju ispita, venčanjima… Nije to samo novac, on je najmanje važan“, ponosno ističe.

Ipak, kao i sve bh. priče, i ova ima negativnu stranu a to je odnos bivših stipendista za što prvi čovjek udruženja navodi kako je to „nešto kod nas što stvara tugu, neraspoloženje“.

“To sve ide iz kuće, odgoj jedino se dobija u kući, u porodici. Nažalost, te majke koje nisu imale svog života, mladosti, teško su to mogle preneti na svoju decu onu tradiciju bosanske porodice, poštovanje drugog i drugačijeg, toga nema kod ovih generacija, nema emocija i empatije. To nije stvar nas, mi pokušavamo tu uraditi više, ali završi se na pomoći i posle retko ostanu kontakti. Poneko se javi, pošalje poruku, koji su nas prihvatili, mene kao starijeg druga, prijatelja.“

Kritičan je i prema medijima…

“Meni je drago kada se jave stipendisti, ni mediji ne prate pozitivne priče o djeci koja je uspješna. Tragedija, ubistvo, seksualne prevare, to su glavne priče. Nema poštovanja ljudske ličnosti, u društvu se ne bavimo time… Nedostaje u odgoju, obrazovanje je otrov za decu jer ne uče o prijatelju, drugu, ljubavi, već o ratu kako smo ranije pričali.“

Lider „Obrazovanje gradi BiH“ smatra kako je u ovoj državi stvorena atmosfera da „prihvatimo stanje kako nam određuju odozgo“.

„Jedna atmosfera gde etnije odlično žive – bošnjačka, srpska, hrvatska, tu možete odlično da prođete ako tu pripadate. Nema iskrene volje, ljubavi, želje za državom BiH, svako od njih imaju viziju. Nisam pesimista, ni optimista, već realan. Moja poruka je: nisu mladi budućnost, moraju biti sadašnjost jer nema budućnosti bez sadašnjosti.“

Riječi Alije Izetbegovića

Pričati sa generalom, a ne dotaći se rata u BiH i kako je bilo tada i kako sada je nemoguće. Navodi kako su ljudi bili povezaniji dok su bili pod granatama.

„Postojao je direktan neprijatelj, pa smo znali ko je on. U ovakvom stanju, osećam da građani trpe od svog naroda i u sopstvenom narodu. Oni su uvereni da će onaj za koga su glasali ispuniti obećanja i tako svake četiri godine i sve se nadaju da će biti bolje. Ako znate da za četiri godine nije urađen kilometar autoputa, nijedno novo preduzeće, ako čujemo na neki na Ilidži ne plaćaju ono što drugi građani moraju plaćati, potvrđuje kako smo u ratu bili okrenuti da sačuvamo svoj život, a danas se baviš preživljavanjem jer te izigrao onaj za koga si glasao…“

“Različiti pokreti, 2013. bila propaganda mala ako se opredeliš za građanstvo da se može menjati za Ustav i 4,5 posto su se opredelili kao ostali za razočaravajuće, a sve ostalo su po etničnosti. U ratu nije bilo vidljivo, granata nije birala ni po religiji ni po naciji.“

Prisjetio se i prvog bh. predsjednika sa kojim je često razgovarao:

“Citiram Aliju Izetbegovića iz decembra 1993. ‘Teško je biti Hrvat i Srbin u Sarajevu jer za one na brdu oni su izdajnici, a mi nemamo poverenja u njih.’ I u Sarajevu danas više nema verovanja onom bratstvu jedinstvu, komšiji…“

“Tužno je što ovo kažem, meni je supruga pre nekoliko godina preselila (kažu mi to se kod vas tako ne kaže, a meni je to lepa, romantična misao – preselila) i da meni iz kuće čašu vode nisu doneli, a u ratu smo delili zadnje parče hleba. Bio je strah od metaka, a sada je strah od uvreda kad kažu eto položaje muslimana uzimate, a dajete ih Srbima ili Hrvatima…”

Dodaje kako se budućnost mora graditi na temelju prošlosti.

“Naš sadašnji moto za 25 godina je ‘Četvrt veka trijumfa filantropije’. Imamo prostora da podržimo mlade, da imaju jedna vrata u Sarajevu, u Dobojskoj ulici, na koja će doći i imati ako ništa razgovor, komunikacije među ljudima koje nema.”

 

(Al Jazeera)

Objava Divjak: Prije smo strahovali od metaka, sada od uvreda nacionalista pojavila se prvi puta na Jajce Online.


U Federaciji BiH od početka godine 958 oboljelih od morbila

$
0
0

U Federaciji Bosne i Hercegovine od početka godine do 17. maja registrovano je ukupno 958 oboljelih od morbila, pokazuju izvještaji sa terena, javlja Anadolu Agency (AA).

Najveći broj oboljelih registrovan je u Sarajevskom kantonu (75,4 posto). Broj oboljelih u Srednjobosanskom kantonu je u porastu (17 posto od ukupnog broja registrovanih).

Prema kompletiranim podacima iz baze podataka, nešto manje od polovine oboljelih su djeca u dobi od 1-4 godine. Bolest se registruje i kod mlađih od godinu i starijih od 30 godina. Obolijevaju u nešto većem broju osobe ženskog spola.

Oboljeli su najčešće nevakcinisani (86,3 posto), nepotpuno vakcinisani (3,4 posto) i nepoznatog vakcinalnog statusa (9,1 posto).

U Kantonu Sarajevo (KS) od morbila su oboljele 752 osobe, podaci su Zavoda za javno zdravstvo KS-a za period od 18. januara do 24. maja ove godine.

U KS je u 14 dana registrovano 75 novooboljelih. Najviše oboljelih je u općinama Novi Grad – 275 i Novo Sarajevo – 135. Slučajevi oboljelih zabilježeni su i na području drugih sarajevskih općina. U općini Centar registrovano je 89 slučaja, Stari Grad 36, Ilidža 149, Vogošća 48, Hadžići i Ilijaš po devet, a u Trnovu dva slučaja morbila.

Najviše oboljelih, i to 256, uzrasta je od dvije do pet godina. Zatim, slijede djeca uzrasta od jedne do dvije godine i od šest mjeseci do godinu dana. Najmanje oboljelih je od 45 do 50 i iznad 50 godina.

Obuhvat imunizacijom u Kantonu Sarajevo znatno je niži od potrebnih vrijednosti za postizanje kolektivnog imuniteta, a posebno je obuhvat MRP vakcinom u posljednjih nekoliko godina drastično opao, ali ne zbog nestašice vakcina, već zbog odbijanja roditelja da vakcinišu djecu, iako je imunizacija protiv MRP obavezna.

Najviše zaraženih morbilima – 689, nevakcinisano je, zatim 24 slučaja nepotpune vakcinacije i sedam slučaja vakcinisanih osoba, podaci su Zavoda do 24. maja.

Ukupan broj oboljelih koji su hospitalizirani u razdoblju 18. januara do 24. maja iznosi 127.

Morbili, ospice, male boginje su akutna, izrazito zarazna, virusna bolest čovjeka. Ova bolest je još uvijek značajan uzrok smrti djece, osobito u zemljama u razvoju, uprkos tome što postoji sigurna i efikasna vakcina.

 

 

(Fokus.ba)

Objava U Federaciji BiH od početka godine 958 oboljelih od morbila pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Neymar stigao na okupljanje reprezentacije helikopterom vrijednim 13 miliona eura

$
0
0

Helikopter je dug 13,64 i visok 3,95 metara, proizveo ga je Mercedes-Benz, a košta 13 miliona eura.

Neymarov helikopter je crne boje, a njegovi inicijali su ispisani bijelom bojom. Maksimalna brzina kojom može letjeti iznosi 248 km/h. Osim helikoptera, Neymar posjeduje i privatni avion vrijedan 12,2 miliona eura te ga koristi za privatna putovanja.

Neymar se nalazi u kampu reprezentacije Brazila gdje se priprema za Copa Americu koja počinje u junu.

(klix)

Objava Neymar stigao na okupljanje reprezentacije helikopterom vrijednim 13 miliona eura pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Evo kakvo nas vrijeme danas očekuje

$
0
0

Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno oblačno vrijeme. Padavine većinom u Hercegovini, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

U Bosni lokalno pljuskovi ili slaba kiša. Vjetar slab do umjerene jačine južnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 9 i 15°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22°C.

Objava Evo kakvo nas vrijeme danas očekuje pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Odluke: Čavara pomilovao 4 osuđenika, 22 nije – ovo su njihova imena

$
0
0

U posljednjem broju Službenih novina Federacije Bosne i Hercegovine objavljene su četiri odluke o pomilovanjupravosnažno osuđenih osoba u entitetu Federacija BiH, a koje potpisuje predsjednik FBiH Marinko Čavara.

Čavara je u tim odlukama odbio pomilovati ukupno 22 osobe, dok je za dvije osobe donio odluku kojom se izrečena kazna zatvora mijenja blažom kaznom zatvora te za dvije osobe odluku kojom se briše osuda.

Tako je Čavara pomilovao Saliha Hadžića iz Prozor Rame koji je osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od jedne godine i dva mjeseca za produženo krivično djelo šumske krađe. Odlukom Čavare ova kazna je zamijenjena blažom kaznom zatvora u trajanju od 11 mjeseci.

Pomilovan je i Mario Kvasina iz Kiseljaka koji je 2018. godine oduđen na kaznu zatvora u trajanju od deset mjeseci za teška krivična djela protiv sigurnosti javnog prometa. Ovu zatvorsku kaznu Čavara je zamijenio blažom kaznom zatvora u trajanju od 5 mjeseci, piše Dnevni list.

Predsjednik FBiH izbrisao je osudu Ajdinu Deliću iz Zenice za krivično djelo učestvovanja u tučnjavi te Ameru Hadžiomeroviću iz Živinica za krivično djelo ubistva u pokušaju.

U četiri različite odluke Čavara je odbio pomilovati ukupno 22 osobe i to Emira Zaimovića, Fikreta Seferagića, Hašima Bećkanovića, Amera Torića, Edina Pajića, Muniru Zildžić, Smaju Muratovića, Franju Bošnjaka, Aidu Merdan, Marka Belju, Hamida Drakovca, Draženka Tavra, Igora Meljančića, Igora Jurića, Kenana Tokalića, Hazima Jašarevića, Jozu Bošnjaka, Samira Zukana, Edina Vuka, Jasmina Mujkanovića, Mirzu Muhovića i Želimira Vidovića.

 

 

(RSA)

Objava Odluke: Čavara pomilovao 4 osuđenika, 22 nije – ovo su njihova imena pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Poznato ko prenosi finale Lige prvaka u fudbalu

$
0
0

Nova BH u subotu, 1. juna, donosi spektakularnu utakmicu dva najbolja evropska nogometna tima. Ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svijetu sa nestrpljenjem iščekuju posljednju utakmicu Lige prvaka za sezonu 2018/2019.

Finale se igra u Madridu, a snage će odmjeriti engleski timovi Tottenham i Liverpool. Očekuje se invazija engleskih navijača, a nema dileme da će na Metropolitano stadionu koji prima 68 hiljada posjetitelja biti paklena atmosfera.

Za Liverpool će ovo biti deveto finale, dok Tottenham igra svoje prvo finale Lige prvaka. U dosadašnjih osam finala Redsi su pet puta slavili, a tri puta upisali poraz. Posljednju krunu Liverpool je osvojio 2005. godine, a posljednje finale igrao je prošle sezone, kada je izgubio od Real Madrida.

Oba sastava su u polufinalu nadoknadila rezultatske minuse i bit će zanimljivo vidjeti kako će igru postaviti treneri kada se nema prava na kiks i kada se igra samo jedna utakmica. Sa jedne strane Klopp, Salah, Firmino, Van Dijk, sa druge Pocchetino, Kane, Son, Moura! Prema kladionicama Liverpool je favorit za pobjedu, ali u devedeset minuta u Madridu sve je moguće. Čast da sudi finale Lige prvaka pripala je Slovencu Damiru Skomini.

Nogometni spektakl u Madridu će biti otvoren specijalnim programom na kojem će uživo nastupiti Grammyjem nagrađena rock grupa „Imagine Dragons“.

Program će na Novoj BH početi specijalnom emisijom već u 20:30 sati, uz goste i stručne analize sa Adisom Hadžićem, dok će za komentar meča biti zadužen Sabahudin Baho Topalbećirević.

Finale Lige prvaka - undefined

(RSA)

Objava Poznato ko prenosi finale Lige prvaka u fudbalu pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Emisija ‘Lijepom našom’ večeras u Jajcu (FOTO)

$
0
0

U Jajcu se večeras snima emisija Hrvatske radio televizije Mostovi kultura – “Lijepom našom”, koja će biti emitirana na HRT-u u dva dijela i to 1. i 8. lipnja 2019. godine.

U emisiji će nastupiti mnoge poznate glazbene zvijezde iz Jajca i cijele Bosne i Hercegovine te Republike Hrvatske, kao i brojna kulturno-umjetnička društva.

Pored prezentacije bogate kulturno-povijesne baštine Jajca i cijele BiH, ovaj glazbeno-scenski spektakl bit će prilika da se prezentiraju i najznačajniji gospodarski subjekti u Jajcu.

Emisija će se snimati u gradskoj sportskoj dvorani u Jajcu u 19.30 sati. Ulaznice za ovaj događaj skoro pa da su sve rasporodane.

(Jajce Online/Foto: Tvrtko Zrile)

Objava Emisija ‘Lijepom našom’ večeras u Jajcu (FOTO) pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Nazire li se krah zdravstvenog sistema SBK?

$
0
0

Ljekarska / liječnička komora SBK uputila je saopćenje za javnost koje prenosimo u cjelosti.:

Ljekarska / liječnička komora je strukovno udruženje doktora medicine koja nema ulogu pregovarača sa Vladom SBK/KSB u vezi kolektivnog ugovora i regulisanja radno pravnog statusa doktora medicine u SBK/KSB, već taj posao u njihovo ime vrši Sindikat doktora medicine i doktora stomatologije. Kao što znate, Ljekarska/liječnička komora je nadležna za licenciranje doktora medicine. Članovi naše Komore obavljaju najodgovorniji posao u društvu, te su najškolovaniji i najeduciraniji dio naše društvene zajednice, i očekuju naspram toga da budu vrednovani od iste. Napominjemo da, školovanje jednog doktora medicine poslIje završene srednje škole traje 12 semestara ili 6 godina, specijalista u prosjeku još 5 godina, a subspecijalista još dodatnih 2 godine. Edukacija tu ne prestaje, već se nastavlja i provodi cjeloživotno u čemu učestvuje i Komora kao nosilac aktivnosti. Analizom dobne strukture naših članova uvidjeli smo da najveći procenat doktora medicine je u dobnoj skupini od 55 do 65 i stariji od 65 godina, dok u modernim zapadnim društvima najveći procenat u dobnim strukturama 35 do 45 i 45 do 55 godina.

Postavlja se pitanje zašto je to tako?

Odgovor je jednostavan, sve je manji priliv doktora medicine po završenom fakultetu kao i mladih specijalista, jer isti ili ostaju u većim centrima naše države ili, što je u zadnje vrjeme učestalo odlaze van granica BiH gdje imaju mnogo bolje uslove rada, brže i lakše napredovanje, sigurnost na poslu, bez mobinga od strane nadređenih i normalno daleko boljeg materijalnog statusa. Upozoravamo nadležno Ministarstvo, Vadu i ZZO SBK/KSB, direktore/ravnatelje javnih zdravstvenih ustanova, ako se nastavi ovakav negativni trend u vezi starosne strukture Komore predstoji nam krah zdravstvenog sistema u narednom periodu. Već sada imamo ogromne liste čekanja za određene dijagnostičke i terapijske procedure, ljekari porodične medicine primaju i do 100 pacijenata dnevno, a pojedine specijalističke ambulante od 40 do 50 pacijenata dnevno, te Vas pitamo, po kojim normativima oni rade, koja je kvaliteta usluge koju mogu pružiti pacijentima. Sve to govori u prilog da i sad trenutno imamo manjak doktora medicine (porodičnih, specijalista, subspecijalista).

Rješenje je svakako privući mlade doktore medicine, specijaliste i subspecijaliste, jer samo oni mogu donijeti novo znanje, nove dijagnostičke i terapijske procedure, a da bi do toga došlo trebate popraviti uslove rada, normative, omogučiti pristupačniju i brzu edukaciju, popraviti materijalni status doktora medicine koji su nosioci zdravstvenog sistema i bez koji isti ne moze postojati. U interesu naših članova, našeg društva u cjelini, pacijenata, a nemojte zaboraviti da smo i Vi i mi jednog dana pacijenti.

Ljekarska/liječnička komora SBK/KSB daje bezrezervnu i apsolutnu podršku STRUKOVNOM SINDIKATU DOKTORA MEDICINE I DOKTORA STOMATOLOGIJE.

Predsjednik Ljekarske/liječničke komore SBK/KSB Dr. Rusmin Jusufspahić.

 

 

 

(tnt)

Objava Nazire li se krah zdravstvenog sistema SBK? pojavila se prvi puta na Jajce Online.


Svi smo mi građani

$
0
0

Piše: Ahmet Alibašić

Izjave pojedinih bošnjačkih političara i komentatora ovih dana problematiziraju vjerski (i nacionalni) identitet nemuslimana u političkom prostoru. Problematizira se ono što nemuslimani jesu, a ne ono što čine. Takvi stavovi mogli bi izazivati sumnju u mogućnost suživota, a možda i zabrinutost, koja generira nove podjele i druge ekskluzivizme. Dovoditi nemuslimane u takvo stanje ljudski je nedopustivo, politički autodestruktivno, a vjerski neopravdano.

Budući da neki od autora ovih isključivih stavova vjeruju da nastupaju s vjerskih pozicija i principa, ovdje ću pokušati pokazati da je riječ o velikom nerazumijevanju. Te izjave, vjerujem, odaju duboku konfuziju u vezi s različitim statusom nemuslimana u islamskim koncepcijama vjerske zajednice, s jedne, i političke zajednice, s druge strane. Naime, islam je kroz historiju prvenstveno bio temelj za uspostavu muslimanske vjerske zajednice, najčešće nazivane muslimanski ummet, koja je po svojoj definiciji dobrovoljna i ekskluzivno muslimanska. Međutim, od svog postanja islam prihvata i drugoga unutar političkih / državnih zajednica koje je pomagao organizirati.

Suštinska razlika između dvije zajednice, vjerske i političke, jest u tome što je temelj za prvu privrženost postulatima islamske vjere i prakse, a za drugu zajednička volja da se gradi i brani zajednička domovina. U prvom slučaju govorimo o kategorijama vjernika, licemjera i nevjernika, a u drugom o građanima i onima koji to nisu, odnosno strancima. Svakako, ovdje koristim savremenu terminologiju.

Vjerska vs. politička zajednica

Klasici su govorili o ugovoru muslimana s nemuslimanima i njegovim stranama potpisnicama. Zapravo, i mi danas govorimo o društvenom ugovoru formaliziranom u ustavu. Koncept je, dakle, isti. Prvi takav ugovor nastao u islamskoj civilizaciji jest dokument o savezu muslimana i Jevreja u Medini, koji je potpisao poslanik Muhammed. Državnu zajednicu medinskih muslimana i Jevreja on naziva “ummetom”, odnosno političkom zajednicom.

Članstva u vjerskoj i političkoj zajednici najčešće se samo dijelom preklapaju. U političku zajednicu čiji članovi imaju primarnu obavezu odbrane zajedničke im države ne ulaze muslimani koji nisu građani te državne zajednice. Kur’an govori o tim kategorijama muslimana (4: 90), ali ovdje nije mjesto za elaboraciju. Nekim muslimanima teško je prihvatiti da, osim vjerskih, postoje i drugi, ljudski, komšijski i politički obziri, zbog kojih njihov odnos prema takvim muslimanima nije u istoj ravni kao prema onima s kojima “imaju ugovor”. Tako se teorijski, a vrlo često i u praksi, može dogoditi sukob kombiniranih muslimansko-nemuslimanskih vojski s obje strane.

Mapa muslimansko-kršćanskih saveza u periodu 1050–1850, koju je objavio Ian Almond, slikovito predstavlja tu historijsku stvarnost, koja uglavnom iznenadi one ljude koji svijet vide crno-bijelo. U tom svjetlu treba razumjeti i fetve uleme muslimanskim vojnicima u nemuslimanskim vojskama da mogu učestvovati u ratovima protiv muslimanskih (i drugih) država ako je riječ o kažnjavanju agresije na njihove zemlje ili drugom legitimnom ratnom cilju. Po istoj logici, većina bh. muslimana 1990-ih borila se protiv onih bh. muslimana koji su se tih godina odlučili biti na strani agresora. Agresor je neprijatelj ma koje vjere bio. Saborac je saveznik, prijatelj, sugrađanin, također, ma koje vjere bio.

Ovdje dolazimo do ključne tačke: svaki nemusliman koji Bosnu i Hercegovinu s njenim narodima i građanima doživljava kao svoju domovinu, prema prevlađujućem islamskom shvatanju, punopravni je građanin, koji ima pravo da se prema njemu odnosi kao prema ravnopravnom građaninu bez obzira na vjersku pripadnost. Širom Bosne i Hercegovine na spomenicima njenim braniocima i žrtvama rata mnogo je nemuslimanskih imena. Sva ta imena zaslužuju naše poštovanje. Ne vidim da može drugačije u 21. stoljeću kad je još u 14. jedan islamski učenjak podjednako insistirao kod Tatara na oslobađanju iz zarobljeništva i muslimana i nemuslimana.

Građani, ne nevjernici

Ako su stvari tako jasne, odakle onda konfuzija? Zašto ova distinkcija nije općepoznata? Glavni razlog mogao bi biti taj što su se u historiji islama granice vjerske i državne zajednice vrlo rano poklopile (u tzv. kući islama i kući rata), što je ostavilo posljedice na islamsko promišljanje o toj temi. Nije da u muslimanskim državnim zajednicima kroz historiju nije bilo nemuslimana, ali muslimani uglavnom nisu dijelili vlast s nemuslimanima, niti su pristajali živjeti kao obezvlašćena manjina.

Već odavno svjedočimo novoj paradigmi gledanja na društveno organiziranje multireligijskih društava, normiranje javne sfere koja se razvija na temeljima ranog muslimanskog iskustva Meke, Medine i Etiopije. Islamska jurisprudencija građanstva (fikh el-muvatane) stručni je naziv za teoriju koja razvija tu paradigmu. Po njoj, u javnoj sferi nema muslimana i zimmija nego postoje samo građani i oni koji to nisu, a u ratu saborci i agresori. Kategorije vjernik – nevjernik i musliman – nemusliman ostaju relevantne za pitanja i poslove vjerske zajednice i privatne živote. Domovina je zajednička, a vjera svakom svačija, kako reče dragi Bog u Kur’anu.

U ovoj paradigmi muslimani i nemuslimani ne moraju voljeti vjerovanja jedni drugih, ali moraju uzajamno poštivati osnovne ljudske slobode i prava, uključujući pravo na slobodu vjere i uvjerenja. (Usput, to pravo, po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, koja je dio našeg Ustava, podrazumijeva i pravo na javno i zajedničko ispoljavanje vjere ili uvjerenja sve dok oni ne ugrožavaju prava drugih ili ne predstavljaju prijetnju javnom zdravlju, miru, poretku i moralu. Takva sloboda vjere nije nikakvo uvođenje šerijata na mala vrata, kako vole ustvrditi neki srpski i hrvatski političari u Bosni i Hercegovini.)

Svakako da obaveza poštivanja vjerskih sloboda drugoga važi i za muslimane. Kur’an izričito zabranjuje vrijeđanje tuđih svetinja kako to ne bi dovelo do začaranog kruga mržnje i nasilja: “Ne grdite one kojima se oni, pored Allaha, klanjaju, da ne bi i oni nepravedno i ne misleći šta govore Allaha grdili” (Kur’an, 6: 108). Podrazumijeva se, još, da nemuslimani u ovoj zemlji imaju podjednako pravo na kritiku svega što po njihovom mišljenju nije u redu. Zbog toga ne smiju biti prozivani za izdaju ili pokazivanje “pravog lica”, koje je, navodno, petokolonaško.

Nepovredivost ljudske ličnosti

Naprimjer, ako general Sefer Halilović ima pravo kritički analizirati rad rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića, a da ne bude optužen za izdaju, onda to isto pravo imaju i generali Jovan Divjak i pokojni Stjepan Šiber. Da je paradigma po kojoj su svi nemuslimani unaprijed osumnjičeni ispravna, nikad poslanik Muhammed ne bi u najodsudnijem trenutku svog života, tokom seobe iz Meke u Medinu, za vodiča kroz nepoznate vrleti i pustinje Hidžaza uzeo idolopoklonika. On je bio idolopoklonik, ali nije bio jedan od onih koji su ga progonili. Uz to, poslanik Muhammed nije hvalio etiopskog kralja, kome je poslao progonjene muslimane u izbjeglištvo zbog njegove vjere nego zbog njegove pravednosti. Zato nije važno je li ministar ili direktor Mujo ili Miloš nego je li pošten i sposoban i radi li u općem interesu.

Nas zanima njegov rad, a za svoju vjeru račun će polagati dragome Bogu. Mi nismo pozvani da sudimo o vjeri drugih. To je u nadležnosti dragoga Boga. (NB: Ako se htjelo reći da je nekim imenovanjima u javnoj upravi narušen kod nas prihvaćeni princip proporcionalne etničke zastupljenosti, onda je to trebalo drugačije uraditi.)

Da se podsjetimo i na izvanredno važnu činjenicu da je u hanefijskom mezhebu ljudsko dostojanstvo, a time i nepovredivost ljudske ličnosti, univerzalno bez obzira na vjeru. Poslanik Muhamed zato je iz poštovanja ustao kad je naišla posmrtna povorka jedne Jevrejke. Da u islamskoj tradiciji nema nijednog drugog resursa o ovoj temi, bilo bi to dovoljno za dekonstrukciju diskriminatorskih narativa koji se pozivaju na islam jer se ideja ljudskog dostojanstva općenito smatra temeljem veličanstvenog zdanja ljudskih prava.

No, da nije samo riječ o ljudskim konstrukcijama citirat ćemo kur’anski ajet koji je među posljednjim objavama na temu muslimansko-nemuslimanskih odnosa, a koji se često izgubi u mnoštvu drugih islamskih tekstova: “Allah vam ne zabranjuje da činite dobro i da budete pravedni prema onima koji ne ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg ne izgone. Allah, zaista, voli one koji su pravični. Ali vam zabranjuje da prijateljujete s onima koji ratuju protiv vas zbog vjere i koji vas iz zavičaja vašeg izgone i koji pomažu da budete prognani. Oni koji s njima prijateljuju sami sebi čine nepravdu” (Kur’an, 60: 8–9).

Lojalnost koju treba promovirati

Na osnovu ovog i sličnih ajeta većina islamskih pravnih autoriteta (malikije, hanefije i hanbelije) zaključila je da se neprijateljstvo prema nemuslimanima može zasnivati samo na agresiji, a nikako na razlici u vjeri. Smatram da je svaki dodatni komentar za ovu priliku suvišan. Budući da se u ovakvim prilikama obično postavlja pitanje lojalnosti muslimanskoj zajednici, želimo pojasniti razliku između islamskog i plemensko-nacionalističkog shvatanja lojalnosti citirajući poslanika Muhammeda. Jednom prilikom svojim drugovima kazao je da pomažu svome bratu i kad mu se čini nepravda i kad čini nepravdu, pa su ga u čudu upitali kako to da mu pomažu kad čini nepravdu. On im objasni da će mu pomoći tako što će ga zaustaviti u činjenju nepravde. Eto, to je principijelna ili kritička lojalnost koju treba promovirati.

Na kraju, da rekapituliramo: korištenje vjerskih kvalifikacija i kategorija u javnom političkom životu recidiv je napuštene paradigme po kojoj se svijet dijelio na svijet islama i svijet rata (darul-islam i darul-harb) i sredstvo postizanja dnevnopolitičkih ciljeva. Najveći zagovornici te paradigme u svijetu danas su desničari, poput Mattea Salvinija, Marine Le Pen, Viktora Orbana i sličnih, koji se protive useljavanju muslimana u “njihova” društva. S druge strane su autoriteti poput rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića, libanskog učenjaka Faisala Mevlevija, tuniskog islamskog pravnika Abdulmedžida Nedždžara, egipatskog intelektualca Fehmija Huvejdija i brojnih drugih intelektualaca i islamskih foruma.

Pred političarima i komentatorima s početka teksta jest da izaberu s kim će u budućnost. Ako se odluče za šoviniste, neka nam ostave naš islam. Islam nema ništa s tim!

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku portala.

 

Izvor: Al Jazeera

Objava Svi smo mi građani pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Na čekanju je 25 zakona i 35 međunarodnih sporazuma

$
0
0
Piše: Ljiljana Kovačević
Predstavnički dom konstituisan je 6. decembra 2018. godine, kada je izabrano i rukovodstvo tog doma, Borjana Krišto iz HDZ BiH za predsjedavajuću, a Nebojša Radmanović iz SNSD-a i Denis Zvizdić iz SDA za zamjenike predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamentarne skupštine BiH. Formirani su i poslanički klubovi.

I od tada ništa, parlamentarci niti se sastaju niti bilo šta rade, ali zato uredno primaju plate i naknade, koje su među najvišim u regionu. Svakog mjeseca poslanici u parlamentu BiH uredno prime platu koja se kreće od 4.800 do 6.500 konvertibilnih maraka.

Ovakva situacija je, nema sumnje, proizvod političke ucjene i svjesne opstrukcije rada parlamenta BiH, čiji su glavni promoteri SNSD i HDZ BiH. Potvrđuje to i činjenica da se na sjednicu Predstavničkog doma, koja je bila zakazana za 11. april, nije pojavilo čak 20 od 42 poslanika. Na sjednicu tada nije došla većina poslanika okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora, kao i poslanici SNSD-a i njihovih koalicionih partnera, koji otvoreno bojkotuju rad parlamenta, jer nema dogovora u vezi sa formiranjem novog Savjeta ministara BiH.

“Dok se ne izabere predsjedavajući Savjeta ministara, odnosno cjelokupan Savjet ministara koji je odraz volje birača na prethodnim izborima, nema šta da radi Predstavnički dom ni Dom naroda. Ne želimo da učestvujemo u radu Parlamenta dok se ne izabere novi Savjet ministara”, rekao je tada Staša Košarac, predsjedavajući Kluba SNSD-a.

Tražiti alibi za nerad parlamenta BiH u tome što nije formiran novi Savjet ministara je potpuno apsurdno. Postoje zakonski rokovi za formiranje novog saziva parlamenta, skupštinskih tijela i njihovog funkcionisanja nakon sprovedenih izbora, dok te odredbe ne važe za Savjet ministara BiH. Opstrukcija i blokada rada parlamenta su krivično djelo.

Poslovnik o radu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH decidno kaže koji su rokovi za formiranje parlamentarnih komisija. Parlamentarne komisije trebalo je da budu formirane u “roku od sedam dana nakon isteka roka za osnivanje klubova poslanika“. Od tada je prošlo pola godine, a nijedna od skupštinskih komisija nije formirana.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denis Zvizdić uputio je 22. aprila pismo svojim kolegama iz rukovodstva, Borjani Krišto (HDZ BiH) i Nebojši Radmanoviću (SNSD), u kojem ih upozorava da skupštinske komisije nisu formirane, zbog čega je trenutno na čekanju više od 25 prijedloga zakona, 35 međunarodnih sporazuma, 70 izvještaja i preko 100 drugih različitih akata kao što su informacije, odluke, rezolucije, deklaracije…

Zvizdić je Krišto i Radmanovića podsjetio, mada to oni sigurno znaju, da Kolegijum Predstavničkog doma ima obavezu da „stvori pretpostavke za potpuno ostvarivanje prava i dužnosti poslanika, koji su u vezi sa obavljanjem njihove dužnosti“.

„Dakle, Kolegijum ima poslovničku obavezu da se brine o izvršavanju dužnosti poslanika, a među najvažnije se ubraja obaveza prisustva sjednicama Predstavničkog doma i parlamentamih komisija“, naveo je Zvizdić.

On je pozvao Krišto i Radmanovića da u što skorije vrijeme postignu dogovor oko funkcionisanja Predstavničkog doma, kako bi konačno počeo da radi, a poslanici da zarađuju, za prilike u BiH, enormno visoke plate.

Zvizdić je jedino zaboravio da im napiše da postoji mogućnost da se komisije formiraju i bez predstavnika SNSD-a i HDZ BiH.

Zbog bojkota rada Predstavničkog doma nije imenovana ni delegacija parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, što znači da BiH kasni i na međunarodnom planu.

Nema sumnje, Parlament BiH je u središtu „talačke krize“. Oni koji su je izazvali nastaviće sa bojkotom i opstrukcijama rada Parlamenta, sve dok se ne ispune njihovi zahtjevi, odnosno formiranje Savjeta ministara pod njihovim uslovima. Koliko god to dugo trajalo i koliko god to koštalo državu i njene građane.

 

 

 

(zurnal.info)

Objava Na čekanju je 25 zakona i 35 međunarodnih sporazuma pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Jajce: U četvrtak počinje manifestacija ‘Spomen njima, po(r)uka nama’ (VIDEO)

$
0
0

Manifestacija obilježavanja zločina na području Medžlisa islamske zajednice Jajce pod nazivom „Spomen njima, po(r)uka nama”, odnosno Dani obilježavanja šehidskog mevluda i zločina na području MIZ Jajce počet će u četvrtak u džematu Pšenik kada će se proučiti Jasin i dova pred teravih-namaz za Hazima Šahmana koji je prilikom poslijeratnog povratka zapaljen na kućnom pragu 3. avgusta 1997. godine.

U petak je predviđena džuma -namaz u džematu Kokići, isti dan bit će upriličen iftar za šehidske porodice, dok su večernji sati rezervisani za centralnu mevludsku svečanost u džamiji Esme sultanije. Sutradan, 1. juna pred teravih-namaz u Cvitoviću će se proučiti Ja’sin i dova za duše šehida ovoga kraja.

Centralni dio manifestacije bit će obilježen u Jezeru. Ova tradicionalna manifestacija bit će održana u nedjelju 2. juna u 12 sati, simboličnim “bacanjem” cvijeća u rijeku Plivu, učenjem fatihe kao i prigodnim programom u Sultan Bajazidovoj džamiji u Jezeru poslije podne-namaza.

U Jezeru je 1992. godine od zločinačke ruke ubijeno 57 nevinih osoba, dok se za njih 18 još uvijek traga.

Isti dan predviđen je mevlud u Šipovu poslije teravije namaza  kada će se i završiti ovogodišnja manifestacija.

Osim toga na području jajačkog Medžlisa u toku godine održi se i 13 šehidskih mevluda, koji su prilika da se osvježe sjećanja na najbolje sinove BiH kao i na civilne žrtve rata. S ovim aktivnostima MIZ Jajce želi da oživi kulturu sjećanja, probudi kolektivnu svijesti kao i memorizacija kulture.

Medžlis Islamske zajednice Jajce izdao dvije knjige na temu o ratnim dešavanjima, a to su: “Zločini nad Bošnjacima Jajca, Jezera i Šipova, 1992-1995” i “Vječna pouka – monografija šehida i poginulih boraca Jajce 1992-1995”.

 

(MIZ Jajce/Jajce Online)

 

 

 

 

Objava Jajce: U četvrtak počinje manifestacija ‘Spomen njima, po(r)uka nama’ (VIDEO) pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Devetnaestogodišnjakinja skočila sa hotela u Tuzli

$
0
0

Američka i državljanka BiH čiji su inicijali J.M.P.G. /19/ izvršila je samoubistvo skokom sa hotela u Tuzli, saopšteno je danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.

Policiji je javljeno sinoć u 21.35 sati da je žena skočila sa hotela “Mellain”.

Pripadnici Službe hitne pomoći Doma zdravlja Tuzla izašli su na lice mjesta, a dežurni ljekar je konstatovao smrt.

O svemu je obaviješten kantonalni tužilac, a policija nastavlja rad na dokumentovanju ovog slučaja.

 

 

(Fokus.ba)

Objava Devetnaestogodišnjakinja skočila sa hotela u Tuzli pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Starac iz Doboja uhapšen zbog zlostavljanja djevojčice

$
0
0

Policijski službenici Policijske Uprave Doboj juče su uhapsili J.N. (83), iz Doboja, koji se sumnjiči da je zlostavljao djevojčicu.

Naime, PU Doboj podnijela je izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Doboj protiv J.N. zbog sumnje da  je izvršilo krivično djelo “Obljuba sa djetetom mlađim od petanest godina”.

“Za J.N. postoji osnov sumnje da je tokom 2018. godine, u namjeri zadovoljavanja svog polnog nagona, znajući da je maloljetna dijete i da je mlađa od petnaest godina te da postoji velika nesrazmjera u zrelosti i u uzrastu između njih dvoje, dodirivalo oštećenu po raznim dijelovima tijela a potom istoj prijetilo i govorilo pogrdne riječi nakon što je u sva tri slučaja od istog otrgnula i uspjela pobjeći”, navedeno je u saopštenju PU Doboj.

 

 

(nezavisne)

Objava Starac iz Doboja uhapšen zbog zlostavljanja djevojčice pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Kako je TAS Golf “jedinica” s austrijskim tablama stigao u Sarajevo

$
0
0

Lijepa automobilska priča okončana je u Sarajevu. Nakon 2.300 km TAS-ov Golf “jedinica” vratio se u glavni grad BiH, tamo gdje je napravljen, u fabrici u Vogošći 1979. godine.

Elvir Mulalić, vlasnik crvenog TAS-ov Golfa koristio je automobil u austrijskom Innsbrucku, a sada ga je, zajedno s rođakom Eldinom Huskićem, za 40. rođendan vratio u grad u kojem je napravljen.

tas_golf_05.jpg - undefinedFOTO: Radiosarajevo.ba

Kako je ranije najavio za portal Radiosarajevo.ba, u Woertherseetreffenu je učestvovao  na najvećem autookupljanju u Evropi, odakle je, preko Bleda u Sloveniji, Pule, Rijeke i dalje duž Jadranske magistrale, Neuma, Mostara, Jablanice, u nedjelju 26. maja, zajedno s rođakom Eldinom Huskićem stigao je u Sarajevo te je tom prilikom posjetio i našu redakciju.

“Cijela ova priča za povratak u Sarajevo počela je iz šale u društvu. U početku nije bilo ništa ozbiljno, ali kako je vrijeme odmicalo postalo je itekako ozbiljno”, priča na početku razgovora za Radiosarajevo.ba Mulalić.

„Pitao sam tada svog rođaka Eldina da li bi sa mnom krenuo na to putovanje, i odmah je pristao“, prisjetio se.

Nakon toga, kako kaže, uslijedilo je planiranje i pripremanje “route”, koje je oduzimalo mnogo vremena.

tas_golf_04.jpg - undefinedFOTO: Radiosarajevo.ba

“Nisam ni zamišljao da bi taj ‘izlet’ privukao toliko pažnje. U svakom gradu, koji smo posjetili, bili smo dobro dočekani. Dobijali smo samo pozitivne komentare, riječi hvale i podrške“, govori Mulalić za naš portal.

Napominje da podrške nije nedostajalo niti na društvenim mrežama.

“Dobijali smo fotografije od ljudi koji su nas sretali na našim putovanjima. Sretali smo prijatelje, ljubitelje oldtimera“, ističe.

Mulalića smo pitali i kako svog ljubimca na četiri točka održava?

tas_golf_01.jpg - undefinedFOTO: Radiosarajevo.ba
“Za održavanje treba da se izdvoji mnogo vremena i truda. Glavni ‘krivci’ za rad i lijep izgled suprijatelji Mirzet i Zlatko, koji su uvijek tu pri ruci kada je Golfu potrebno osvježenje. Pazimo ga i održavamo jer je ipak star, te uvijek nešto novo ‘iskrsne”, pojašnjava naš sagovornik.

Mulalić nam govori kako Golf vozi samo po lijepom vremenu i da koristi isključivo za “merak” i uživanje, a ponekad s njim posjeti neka veća okupljanja.

Na kraju razgovora za portal Radiosarajevo.ba pitali smo ga koja je naredna destinacija.

“Nakon Sarajeva nastavljamo put Srebrenice, Tuzle, Banja Luke, Zagreba i laganom vožnjom nazad za Austriju. Zahvalan sam svima koji su pružili podršku u mojim namjerama“, rekao jeElvir Mulalić.

Objava Kako je TAS Golf “jedinica” s austrijskim tablama stigao u Sarajevo pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Kako je TAS Golf “jedinica” s austrijskim tablama stigao u Sarajevo

$
0
0

Lepa Brena i njen suprug Slobodan Boba Živojinović prodaju luksuznu vilu na Bežanijskoj Kosi za dva miliona eura.

„Karingtonka“, kako je zovu, postala im je prevelika, pa su odlučili kupiti manju kuću na Dedinju ili Senjaku.

Na preseljenje u manju kuću navelo ih je to što su im se djeca osamostalila.

– Prvo se odselio Filip, kada je počeo živjeti s Aleksandrom, a prije nekoliko mjeseci i Stefan je kupio stan u kojem sad živi. U vili su ostali su Brena, Boba i Viktor, mada će i on uskoro vjerovatno da se osamostali – ispričao je izvor za srbijanske medije.

 

 

(avaz)

Objava Kako je TAS Golf “jedinica” s austrijskim tablama stigao u Sarajevo pojavila se prvi puta na Jajce Online.


“Huawei” nastavlja s tužbom protiv SAD: Zatražena obustava protuzakonitih radnji

$
0
0

Kompanija “Huawei” nastavlja sa svojom tužbom protiv Sjedinjenih Američkih Država, želeći osporiti ustavnost američkog zakona koji zabranjuje kupnju njegovih proizvoda, piše CNN.

Kineski tehnološki div podnio je prijedlog za presudu u kratkom roku i traži od suda da poništi dio zakona o nacionalnom ovlaštenju odbrane.

Iz “Huaweija” tvrde da dio zakona koji posebno zabranjuje vladinim agencijama korištenje “Huaweija” i njegovog kineskog suparnika ZTE krši ustav SAD izdvajajući pojedinca ili skupinu za kažnjavanje bez suđenja.

“Huawei” je danas saopćio kako želi da Vašington “zaustavi protuzakonite radnje” protiv njega, nazvavši američka ograničenja pokušajem izbacivanja iz poslovanja.

 

 

(avaz)

Objava “Huawei” nastavlja s tužbom protiv SAD: Zatražena obustava protuzakonitih radnji pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Muslimani u petak obilježavaju Lejletu-l-kadr

$
0
0

Muslimani širom svijeta u petak će obilježiti jednu od najvažnijih noći u islamskom kalendaru Lejletu-l-kadr, najodabraniju noć u godini. Prema islamskom učenju, vredniju od hiljadu mjeseci.

Hadisi poslanika Muhammeda, s.a.w.s., jasno ukazuju na to da je noć Lejletu-l-kadr skrivena u posljednjoj trećini mjeseca ramazana, i to u neparnim noćima čije su vrijednosti mnogobrojne i višestruke.

Tada većina vjernika noći provodi u ibadetu i molitvama, ali isto tako i u itikafu, stalnom boravku u džamiji i ibadetu slijedeći primjer posljednjeg Božijeg poslanika Muhammeda, s. a. w. s., koji je i sam tako provodio posljednju trećinu ramazana.

Ta noć je posebno značajna jer je u njoj počela objava Kur’ana u kojem je opisana stvarna vrijednost te noći po kojoj je i nazvana sura El-Kadr: “Mi smo ga počeli objavljivati u noći Kadr, a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci, meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane” (El-Kadr 1-5).

Prenosi se da je Muhammeda, s. a. w. s., rekao da je noć Kadr “vedra i blaga noć, ni vruća ni hladna, a u njeno jutro sunce izlazi slabo i rumeno”, kako bi je vjernici bolje mogli prepoznati, a sve do zore s neba ne padne nijedna zvijezda.

Prenosi se kako se u toj noći meleci spuštaju u velikom broju tako da njihov broj premašuje broj kamenčića na Zemlji.

U toj noći vjernici upućuju iskrene dove, želje, nade te traže oprost od Uzvišenog Gospodara jer hadisi prenose kako će, onom ko provede noć Kadr u ibadetu, biti oprošteni prošli grijesi i pod čijim okriljem je spas sve dok zora ne svane.

Mnoštvo je načina činjenja ibadeta u Noći kadra, počevši od zikra, dova, učenja Kur’ana te pokajanja i traženja oprosta.

 

 

(avaz)

Objava Muslimani u petak obilježavaju Lejletu-l-kadr pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Danas oblačno sa kišom i pljuskovima

$
0
0
Jutros je u našoj zemlji bilo oblačno vrijeme sa kišom.

Temperature zraka u 08 sati: Bjelašnica 5 stupnjeva, Ivan Sedlo i Sokolac 11, Bugojno i Jajce 12, Drvar i Livno 13, Sanski Most i Sarajevo 14, Banja Luka, Bihać, Prijedor i Srebrenica 15, Bijeljina, Doboj, Trebinje, Tuzla i Zvornik 16, Mostar 17, Brčko i Gradačac 18 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 936 milibara, za 6 milibara je niži od normalnog i sporo opada.

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Tokom dana sa kišom, pljuskovima i grmljavnom. Intenzivnije padavine se očekuju u Krajini i u Hercegovini. Vjetar slab do umjerene jačine južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22 stupnja.

Objava Danas oblačno sa kišom i pljuskovima pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Londonski derbi u srcu Azerbejdžana

$
0
0

Jednima će to biti spas sezone, drugima samo još jedan udarac na sušnu godinu.

Za klubove ranga Arsenala i Čelzija sezona bez trofeja zaista je promašena, pogotovo zato što bi za “Tobdžije” gubitak večerašnjeg finala Evropske lige u azerbejdžanskom Bakuu značio i kraj nadanja da mogu izboriti mjesto u elitnoj Ligi prvaka

Nije lako 

Dodatnu težinu susretu daje i činjenica da će u finalu igrati veliki gradski rivali iz Londona.

– Prva ideja koju sam morao prenijeti igračima ove sezone je da u svako takmičenje idemo maksimalno. Neki su smatrali da Liga Evrope nije nšto što treba preferirati, ali ja sam odlučivao koga odmarati i u kojem takmičenju.

Sada smo tu, u finalu jednog velikog takmičenja, i to nam je veliko zadovoljstvo. Možemo učiniti nešto važno za klub i spremni smo da damo sve od sebe kako bismo uspjeli u tome – naglasio je Unaj Emeri (Unai Emery), šef struke Arsenala.

Finale u Bakuu posljednja je prilika da se ove sezone i jedan bosanskohercegovački reprezentativac domogne evropskog trofeja. Sead Kolašinac najavljen je za startnih 11 u sastavu Arsenala.

Lijevi bočni igrač trenirao je u posljednja dva dana prema posebnom režimu zbog povrede koju je zadobio u revanšu polufinala protiv španske Valensije.

Zbog toga u posljednjem kolu engleske Premijer lige, protiv Barnlija, nije bio na travnjaku. Svi se, ipak, nadaju da će večeras biti potpuno spreman.

Agresivna igra

Strateg Čelzija Mauricio Sari (Maurizio Sarri) očekuje otvorenu utakmicu. Kao najveću opasnost po svoju mrežu vidi napadače “Tobdžija” Aleksandra Lakazeta (Alexandre Lacazette) i Pjer-Emerika Obamejanga (Pierre-Emerick Aubameyang).

– Arsenal je agresivan i sposoban da svaku ekipu pritisne na protivničkoj polovini tako da protiv njih nije lako igrati. Mi smo imali cilj da u Ligu prvaka odemo kroz prvenstvo, nismo htjeli da ovo finale bude utakmica za Ligu prvaka i u tome smo uspjeli. Sada igramo finale koje je uvijek važno i mislim da zaslužujemo ovaj trofej – rekao je Sari.

Kuriozitet je da će finale u Azerbejdžanu početi tek u 23 sata po tamošnjem vremenu (21 sat po našem), a ova utakmica donijela je i navijačima mnoštvo problema zbog transporta. U Baku nije otputovao ni armenski veznjak u redovima Arsenala Henrih Mhitarjan (Henrikh Mkhitaryan) zbog zategnutih političkih odnosa između Azerbejdžana i Armenije.

Arsenala i Čelzija traje čak 112 godina, jer su prvi međusobni meč odigrali još 1907.

Od rivalstva klubova jače je, ipak, ono navijačko pa su tako pristalice Arsenala u jednoj anketi upravo Čelzi izabrali za klub koji najviše mrze.

 

 

(avaz)

Objava Londonski derbi u srcu Azerbejdžana pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Zavod za transfuziju FBiH pred kolapsom

$
0
0

Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH nalazi se pred kolapsom. Vrata ove medicinske ustanove mogla bi uskoro biti zatvorena, jer, kako saznajemo, materijala za rad i novca za plaće ima samo do septembra.

Materijalni troškovi 

Zbog ovog problema federalna zastupnica Faika Mujanović-Glamočanin (SBB) još u petak je poslala urgenciju Federalnoj vladi i Ministarstvu zdravstva FBiH. Ona je istakla da su joj se iz Zavoda obratili kao kolegici, liječnici, te je nadležnima poslala zahtjev da budu osigurana sredstva za repromaterijal, materijalne troškove i plaće uposlenicima.

– Za nekoliko mjeseci doći će u pitanje funkcionisanje Zavoda, koje je bitno prije svega za funkcionisanje Kliničkog centra Sarajevo pa svega ostalog. KCUS nijedan dan ne bi mogao raditi bez Zavoda, koji, zamislite apsurda, od Federalne vlade ove godine nije dobio nijednu uplatu. Zato očekujem da će Vlada poduzeti korake na rješavanju problema. Ovo je jedini zavod ovog tipa na nivou Federacije – kazala je Mujanović-Glamočanin.

Dodaje da je Zavod do 2013. godine imao godišnju tranšu od 1,5 miliona KM, ali već naredna je smanjena na 1.125.000 maraka. Zavod je lani gubitak pokrio iz akumuliranih sredstava, ali tog novca više nema.

Nabavka opreme 

– Od 2010. godine finansijeri nisu uplatili ni marku za servisiranje, nabavku opreme i potrošnog materijala. Parlament je usvojio budžet Federacije za ovu godinu, ali Zavoda nema u planovima – ističe Mujanović-Glamočanin.

S druge strane, ministar zdravstva Vjekoslav Mandić ističe da nema takve informacije.

– Mi redovno transfere radimo. Ministarstvo finansija u roku od deset dana će potpisati ugovor i transferi će normalno ići kao što su i išli. Takva je odluka donesena na posljednjoj sjednici Vlade. Neko žuri prije nego što se desi da se osigura za svaki slučaj. Sve je u nekoj redovnoj proceduri – kazao je Mandić.

Ni marka od Vlade FBiH

Direktorica Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH Jasminka Kurilić kazala je za „Dnevni avaz“ da je od 2014. do 2018. godine Zavod dobivao doniranu opremu.

– U tom periodu Vlada FBiH nije nam dostavila nijednu marku. Sva oprema redovno se servisira, što omogućava sigurnost i kontinuirani rad. Opremu smo zanavljali iz akumuliranih sredstava  iz ranijih godina. Zavod je prošlu godinu završio s minusom od 1,2 miliona KM, ali je unatoč tome razvijao djelatnost, unapređivao kvalitet usluga i proizvoda i poštovao sva prava uposlenika – kazala je Kurilić.

Faksimil urgencije zastupnice Mujanović-Glamočanin  - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba

Faksimil urgencije zastupnice Mujanović-Glamočanin
(avaz)

Objava Zavod za transfuziju FBiH pred kolapsom pojavila se prvi puta na Jajce Online.

Viewing all 31257 articles
Browse latest View live