Quantcast
Channel: Jajce Online
Viewing all articles
Browse latest Browse all 31899

Puna usta turizma, a pare se izdvajaju na kapaljku

$
0
0

Iako se turizam u Bosni i Hercegovini često predstavlja kao jedan od najperspektivnijih sektora koji bi mogao donijeti značajna sredstva u BiH i u koji bi se nezaposleni mogli zaposliti, država se izdvajanjima za ovu oblast i ne može pohvaliti.

Kroz budžetske poticaje svim granama privrede u 2015. dodijeljeno je nešto više od 211 miliona KM od čega nešto više od 4 miliona KM za oblast turizma. Ovakve podatke prikazuje Analiza budžetskih poticaja privredi u BiH u 2015. godini koju je izradio Institut za razvoj mladih KULT.

Ovakva izdvajanja itekako su zabrinjavajuća, ali dodatnu brigu izaziva činjenica da je riječ o sredstvima koja su znatno umanjena u odnosu na raniju godinu, čak za  milion i po maraka.

Kao za jednu od najperspektivnijih grana, za turizam se dodjeljuje najmanje sredstava u odnosu na sve ostale grane privrede koje su obuhvaćene istraživanjem (razvoj poduzetništva i obrta, energetika, usluge, industrija i poljoprivreda).

Od izdvojenih sredstava za turizam u 2015. g., bespovratna sredstva učestvuju s 3.737.478,00 KM (90,45%), dok povratna (kreditna) sredstva učestvuju s 394.718,00 (9,55%). Najzastupljenija podgrana turizma u poticajima je sportski turizam, pa slijede turistička infrastruktura, receptivni i banjski turizam, zaštićena područja, te kulturno-historijski turizam.

Da država malo više sluša bh. privrednike znala bi da je seoski turizam najperspektivnija podgrana turizma na koji se odnosi tek 3% dodijeljenih sredstava. Simboličnih 1% dodijeljeno je za planinski, vjerski, avanturistički i gradski turizam, a neke od podgrana u koje se nije ulagalo su eko-turizam, morski, kongresni i zdravstveni turizam.

Simbolična sredstva izdvojena su za one grane za koje Federalno ministarstvo okoliša i turizma smatra da je potrebno razviti komparativne prednosti BiH, izdvajajući kao takav upravo zdravstveni, banjski, konferencijski, planinski, sportski, lovni i ribolovni te eko-turizam.

Ovo ministarstvo u 2013. i 2014. g. za seoski, kulturno-historijski turizam, te promociju turizma i informiranja izdvojilo je 1.250.000 KM u 2014. g., a u 2013. g. 650.000 KM, dok za 2015. g. ministarstvo nije dostavilo odgovor na upitnik Instituta. Iako su zdravstveni i banjski turizam prepoznati kao oni u koje treba ulagati, za njih izdvajanja na nivou federalnog ministarstva u 2013. i 2014. nije bilo.

U Federaciji BiH po Strategiji razvoja turizma 2008 – 2018, prioritetne podgrane su kulturni, etno i zdravstveni turizam, a zdravstveni turizam i iskorištavanje banjskih kapaciteta je i jedan od ključnih aduta koje Republika Srpska može ponuditi stranim turistima, kako ističu u resornom ministarstvu ovog entiteta.

Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske u 2015. g. izdvojilo je 714.000 KM za različite oblasti turizma, uključujući seoski (ruralni), planinski, avanturistički, sportski, kulturno-historijski, banjski, receptivni, manifestacioni turizam, ali i za promociju turizma i informiranje, te za turističku infrastrukturu. Iako je zdravstveni turizam prepoznat kao ključni adut, u ovom ministarstvu nije bilo izdvajanja za ovu oblast u 2015. g. U Republici Srpskoj prioritetne podgrane turizma u skladu sa Strategijom razvoja turizma RS 2010 – 2020, su seoski, planinski, tranzitni, vjerski, gradski i banjski turizam.

Iskustva onih koji su koristili poticaje, u ovom slučaju za Transfer za razvoj turizma Federalnog ministarstva okoliša i turizma nisu negativna, ali ističu da se traži  mnogo nevažnih dokumenata, a procedura prikupljanja dokumenata  je dugotrajna i potrbno je izdvojiti minimalno 150 KM.

Da li ovakva izdvajanja i nebriga vlasti doprinosi kreiranju slike BiH kao ne baš poželjne turističke destinacije?

Prema Izvještaju o konkurentnosti u oblasti putovanja i turizma 2017, Svjetskog ekonomskog foruma, BiH je na 113. mjestu od 136 zemalja po turističkoj konkurentnosti u svijetu. U BiH radi nešto manje od 22.000 osoba u oblasti prijevoza i turizma, a po prioritetizaciji oblasti putovanja i turizma BiH je na 111. mjestu, gdje su vlasti u BiH ocjenjene kao 123. po davanju prioriteta ovim oblastima, a kao 124. po ulaganju budžetskih poticaja za oblast turizma.

Sudeći po konkurentnosti bh. turizma put ka zapošljavanju nezaposlenih u ovoj oblasti i razvoju turizma u BiH će biti dug, ali ga nikako ne treba zanemariti, jer svako novo radno mjesto kreirano u današnjim poslovnim uslovima u BiH – treba slaviti.

 

 

(akta.ba)

The post Puna usta turizma, a pare se izdvajaju na kapaljku appeared first on Jajce-Online.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 31899

Trending Articles


Vimeo 10.7.1 by Vimeo.com, Inc.


UPDATE SC IDOL: TWO BECOME ONE


KASAMBAHAY BILL IN THE HOUSE


Girasoles para colorear


Presence Quotes – Positive Quotes


EASY COME, EASY GO


Love with Heart Breaking Quotes


Re:Mutton Pies (lleechef)


Ka longiing longsem kaba skhem bad kaba khlain ka pynlong kein ia ka...


Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


FORTUITOUS EVENT


Pokemon para colorear


Sapos para colorear


Smile Quotes


Letting Go Quotes


Love Song lyrics that marks your Heart


RE: Mutton Pies (frankie241)


Hato lada ym dei namar ka jingpyrshah jong U JJM Nichols Roy (Bah Joy) ngin...


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes