Bankarski sektor je kompromitovan aferama u Bobar banci, Banci Srpske i Balkan Investment Banci, navode iz Saveza za promjene u inicijativi upućenoj Narodnoj skupštini RS-a.
Stranke okupljene u Savez za promjene (SDS, PDP i NDP) javnosti su na uvid stavile materijal – obrazloženje koje su u Narodnu skupštinu RS-a uputile zajedno s inicijativom za opoziv entitetske Vlade. Riječ je o dokumentu u kojem je napravljena analiza ekonomsko-socijalnog stanja u RS-u za posljednjih deset godina, te navedene samo neke od ključnih afera za koje opozicija direktno odgovornim smatra premijerku Željku Cvijanović i njen kabinet.
Utaja poreza
U materijalu se ističe da je bankarski sektor dramatično kompromitovan aferama u Bobar banci, Balkan Investment Banci, Banci Srpske, te u Investiciono-razvojnoj banci RS-a (IRBRS). Dodaje se da su propašću banaka i (ne)djelovanjem Agencije za bankarstvo RS-a i IRBRS-a, u čiji rad je direktno ili indirektno uključena Vlada, izgubljena ogromna sredstva Vladinih i javnih institucija, te je narušen kredibilitet kako navedenih institucija, tako i cijelog entiteta.
U ozbiljnim privrednim sistemima, stoji u materijalu, poput Fabrike glinice Birač i njenih povezanih preduzeća, kao i Rudnika željezne rude Ljubija i povezanog preduzeća Arcelor Mittal Prijedor, kao neosporno su zvanični republički organi, odnosno Poreska uprava RS-a, utvrdili da su vlasnici godinama utajivali porez i izvlačili milione KM, kršeći zakone i brojne pravne norme, poput onih o transfernim cijenama. U slučaju propasti banaka, naglašava SzP, Vlada ne samo da nije ništa učinila da spriječi ogromne gubitke po RS već je, naprotiv, svojim neadekvatnim radom te gubitke povećavala. Uz to, navode i da je Vlada, u funkciji Skupštine IRB-a, dala saglasnost da se sredstvima fondova kojima upravlja IRBRS pristupi direktnom (bez finansijskog posrednika) kreditiranju i kupovini hartija od vrijednosti klijenata, čime su se gubici po IRB dodatno povećali. Posebno je zabrinjavajuće, podvlači se, da postoje ozbiljne indicije i da je još nekoliko banaka u opasnosti da ih zadesi ista sudbina, a da Vlada RS-a apsolutno ništa ne čini po ovom pitanju, što sve svjedoči o tome da u aktuelnom sazivu Vlade ne postoji dovoljno kompetencija, odlučnosti i hrabrosti za preduzimanje odlučnih mjera da se takve opcije preduprijede.
Život na kredit
U dijelu koji govori o finansijskom stanju RS-a, navodi se da je samo u prva četiri mjeseca 2017. Vlada donijela odluke o emitovanju 110 miliona KM obveznica javnom ponudom, da je donijela odluku o dugoročnom kreditnom zaduženju od 50 miliona KM, a da je na njen prijedlog Narodna skupština dodatno donijela odluke o dugoročnom zaduženju od 45 miliona KM, ne računajući kratkoročno zaduživanje emisijom trezorskih zapisa. Iz navedenih podataka, smatra opozicija, jasno je da je RS nesolventan, te da nije u stanju da podmiruje osnovne budžetske obaveze bez svakomjesečnog zaduživanja, koje se progresivno povećava svake godine mandata ove vlade.
Ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija u nedjelju je za ATV ustvrdio da je Republika finansijski održiva iako se mnogi trude da pokažu suprotno, te istakao da Vlada redovno servisira sve obaveze.
(oslobodjennje.ba)
The post Podaci iz knjige grijeha Vlade RS-a appeared first on Jajce-Online.