Prije nego što krenete u avanturu kiseljenja povrća, važno ga je prvo očistiti, oprati i osušiti. Za otopinu su vam potrebni sirće, šećer i začini prema izboru. Ranije pripremite tegle s poklopcem, prozirni celofan i drvene štapiće.
Džemovi, ukuhano voće, umaci i ukiseljeno povrće, stoljećima su pripremani kako bi se osigurale zalihe hrane za hladnije i oskudnije dane.
Najbolje ih je pripremati u drugoj polovini septembra ili početkom oktobra, kada je voće i povrće zrelo i ima ga u izobilju.
Kako biste zimske dane dočekali opskrbljeni ukusnim proizvodima iz domaće radinosti, osim dobre volje, potrebno je osigurati i potrebne sastojke i pribor. Osnovni sastojak je, naravno, povrće – svježe, neoštećeno i tek sazrelo.
Sirće i tegle
Za otopinu su vam potrebni sirće, šećer i začini prema izboru. Kako bi zimnica na sigurnom dočekala vrijeme kada ćete je jesti, potrebne su još tegle s poklopcem, prozirni celofan i drveni štapići.
Očistite, operite i osušite povrće
Prije nego što krenete u avanturu kiseljenja povrće, važno ga je prvo očistiti, oprati i osušiti. Tegle također moraju biti čiste i suhe (prethodno ih prokuhajte u vodi). Kako ne bi pukle prilikom dodavanja otopine, zagrijte ih. Provjerite i poklopce – nikako ne bi smjeli puštati zrak.
Pazite na čistoću
Da bi zimi ukiseljeno povrće što manje stajalo otvoreno, preporuka je da koristite manje tegle, a da bi proizvodi koje pripremate trajali što duže, tokom cijelog procesa kiseljenja, pazite na čistoću i perite ruke između pojedinih radnji.
Postupak pripreme
Za kiseljenje povrća upotrebljavajte otopinu vode, sirćeta, soli i začina, uz dodatak začinskog bilja prema želji. Birajte manje plodove koje ćete zatim izrezati na sitnije komade kako biste ih lakše složili u teglu. Prokuhanom otopinom vode, sirćeta i šećera prelijte prethodno posloženo povrće u tegli do nivoa od nekoliko centimetara iznad zadnjeg reda. Nakon toga povrće pritisnite drvenim štapićima, teglu čvrsto zatvorite poklopcem i celofanom i zimnica je spremna. Mjesec je sasvim dovoljan period da se povrće ukiseli. Nakon toga možete uživati u plodovima svoga rada.
Gusti umaci
I kod pripreme gustih umaka očistite, operite i osušite povrće. Drugi korak je dugo kuhanje na laganoj vatri, uz stalno provjeravanje, miješanje i dodavanje začina. Budite pažljivi i umjereni sa začinima kako ne bi preuzeli miris i okus povrća. Kada se umak potpuno zgusne i izgubi približno polovinu mase, testirajte ga na način da kašiku umaka izvadite na tanjir ili drugu ravnu površinu, pa drvenom kašikom pređete preko njega. Ako je umak gotov, iza kašike bi trebao ostati čisti trag.
Sušite u rerni
Možete koristiti rernu ili voće i povrće sušiti na suncu. U rerni ćete osušiti gotovo sve. Važno je da voće i povrće nije mokro, da je isjeckano na sitnije komade i da ste stavili papir za pečenje. Sušite na oko 90 stepeni u poluotvorenoj rerni šest do osam sati (zavisno od povrća i voća). Ohladite, spakujte u teglice i zatvorite. Tako osušeni mogu stajati nekoliko mjeseci.
Zamrznite u plastične posude
Ne zaboravite zamrznuti maline, borovnicu, paradajz, crvene pečene paprike ili obarenu buraniju, kojoj ćete dodati malo bijelog luka. Kada zamrzavate voće, pazite da nije nagnječeno i mokro. Najbolje će biti ako voće i povrće stavite u plastične posudice, bolje nego u vrećice.
(Faktor.ba)