piše: Dr. Irena Volak-Sefer, specijalista urgentne medicine
Opekotine su jedna od najtežih i najbolnijih povreda kože i organa, uzrokovana obično toplotom, strujom, hemikalijama ili zračenjem.
U kući je najčešća povreda vrelom vodom, kafom, vrelim uljem i slično. I to u najvećem broju slučajeva su u pitanju djeca!
Težina opekotine zavisi od veličine zahvaćene površine kože i od stepena. Što je veća površina zahvaćenog tijela , to je veća opasnost po život ozlijeđenog. Tu stupa na scenu tzv.pravilo 9-tke , koje je bitno za ljekara!
Postoje 4 stepena kod opekotina:
- combustio eythematosa- crvenilo i otok kože, bolnost
- combustio bulosa- sa mjehurovima (bule) ispunjenim bistrim ili žućkastim sadržajem
- combustio necrotica- odumiranje (nekroza) pojedinih ili svih slojeva kože
- carbonisatio- ugljenisanje tkiva
Imamo takođe i inhalacione opekotine disajnih puteva, koje nastaju kao rezultat udisanja toksičnih materija u gasovitom stanju (razne hemikalije uz pomoć kojih čistimo kuću), kao i vrelog vazduha (para), aerosola. Najčešće do toga dolazi u požarima, udisanjem vrelog dima.
Prva pomoć: rashladiti povrijeđeni dio tijela vodom iz slavine najmanje 15.minuta. Prethodno treba skloniti odjeću i obuću s povrijeđenog dijela tijela. Ne bušiti bule!
NE STAVLJATI NIŠTA OD KREMA, MASTI, PEKMEZA, KALADONTA I SLIČNO NA OPEKOTINU!
Pokriti ranu čistim čaršafom ili zavojem. Nazvati 124 ili ako ste u mogućnosti dovesti povrijeđenog u Stanicu hitne medicinske pomoći!
(Jajce Online)