Roditelji djece s različitim vrstama invaliditeta i poteškoćama u razvoju koja će za nekoliko mjeseci prvi put sjesti u školske klupe suočavaju se s pitanjem kako će se njihovi mališani snaći u novoj sredini i kako će ih vršnjaci prihvatiti. Međutim, pred njima je još jedan problem, i to finansijske prirode.
Za ovu djecu i još neke mališane iz drugih kategorija društva, sarajevske općine, uz podršku Kantona Sarajevo, subvencionirale su troškove boravka u vrtićima u okviru JU Djeca Sarajeva. Na jesen, kada oni krenu u školu, roditelji će sami morati plaćati njihov boravak u produženom boravku.
Mjesečne cijene produženog boravka u sarajevskim školama su oko 200 maraka. Sva ona djeca koja su bila oslobođena plaćanja vrtića, polaskom u školu gube pravo na takvu vrstu subvencije. Produženi boravak nije obavezan, ali je nužan djeci o kojima se nema ko brinuti dok su im roditelji na poslu. Drugi, ne manje važan razlog zbog kojeg bi djeca trebala pohađati produženi boravak je da se što više druže s vršnjacima.
Razgovarali smo s nekoliko roditelja koji imaju ovaj problem i svi su jednoglasni u tome da trebaju podršku. Teško im je, kažu, pored svih izdvajanja potrebnih za njihove mališane, iznaći novac za plaćanje boravka.
Vijećnik Naše stranke u Općini Novi Grad Sarajevo Vernes Ćosić podnio je inicijativu za rješavanje ovog problema, odnosno da se pronađe način i novac da se toj djeci plati produženi boravak. U razgovoru za Faktor kaže da poznaje mnogo roditelja čija djeca spadaju u ove kategorije.
– S mojim sinom u vrtić ide dijete koje ima poteškoće u razvoju. Ono je u vrtiću u nekom procesu inkluzije i šta dalje kada krene u školu. Jednostavno taj proces inkluzije u jednom trenutku prekidate, a roditelji nisu u finansijskoj mogućnosti da plate produženi boravak – kaže nam Ćosić.
Inicijativu je podnio na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća i očekuje odgovor do kraja mjeseca.
-Inicijativa se odnosi na djecu sa poteškoćama u razvoju, djecu sa invaliditetom i neke druge kategorije s područja općine Novi Grad koje dobijaju subvenciju za plaćanje vrtića. Pohađanjem produženog boravka u školama omogućilo bi se otkrivanje njihovih punih potencijala, kao i bolja priprema djece za njihovo dalje obrazovanje. Često roditelji zbog teške ekonomske situacije nisu u stanju snositi sami te troškove – rekao je Ćosić, dodajući da poseban fokus treba staviti na djecu s poteškoćama i invaliditetom.
U općinama Novi Grad i Ilidža potvrdili su nam da subvencioniraju troškove boravka ove djece u vrtićima. Međutim, kako kažu, nemaju osnova nastaviti takav vid podrške roditeljima nakon što djeca krenu u školu. Ni škole nemaju sredstva planirana za takvu namjenu.
(Faktor.ba)