Proteklih pet godina zabilježen je porast i broja zaposlenika i prihoda u IT sektoru, što govori o tome da u BiH imamo vrhunski potencijal softverske industrije, a sasvim sigurno i regija prati taj trend.
U prilog tome ide i činjenica da studenti IT-a već na drugoj godini studija imaju poslove, pa je puno bolje kreirati takav kadar koji se lako zapošljava, kazao je Armin Talić, generalni direktor BIT Alijanse na Prvoj konferenciji o razvoju softverske industrije u BiH održanoj jučer u Sarajevu.
Konferencija, u organizaciji Ministarstva komunikacija i prometa BiH i u saradnji sa BIT Alijansom, imala je za cilj predstaviti potencijal kojim raspolaže domaća softverska industrija, te ukazati na nedostatke i kako ih poboljšati.
Značaj
– IT industrija itekako ima budućnost. Ukoliko kao država nismo shvatili značaj softverske industrije u njenom nastanku, sada, kada već imamo ozbiljnu i brzorastuću industriju koja nam stoji na raspolaganju, moramo se posvetiti ovoj industriji, kao i drugim granama privrede, u punom kapacitetu. Statistički podaci pokazuju i da je u razvoj softverske i IT industrije u BiH potrebno da se uključe svi nivoi vlasti, kazao je Ismir Jusko, ministar komunikacija i prometa BiH.
Dakle, potrebno je raditi na rješavanju ključnih problema, a to su neuređena zakonska regulativa, neprilagođen obrazovni sistem, nedovoljno educiranje mladih o potencijalu softverske industrije, te mnogi drugi.
Podrška
– Ovo je brzi voz u kojem još ima mjesta za BiH i u kojem možemo naći svoju kartu na svjetskom globalnom tržištu, jer za to imamo sve resurse i potencijale. Činjenica je da ono što nedostaje jeste nivo institucionalne podrške na svim nivoima vlasti. Vlada Kantona Sarajevo nastavlja sa započetim putem podrške ovoj branši, a jedan od primjera je da se od ove godine informatika izučava od prvog razreda osnovne škole, istakao je Elmedin Konaković, premijer Kantona Sarajevo.
Iz BIT Alijanse poručuju da će neprekidno raditi na rješavanju dva najveća problema s kojima se ova industrija susreće svaki dan, a to su nedostatak stručnog kadra i slabo razvijena infrastruktura ove industrije, praćena nedostatkom poticaja za razvoj, a sve u cilju kako bi stvorili pozitivno poslovno okruženje za dalji rast bh. softverske industrije.
(oslobodjenje.ba)