Politički predstavnici Bošnjaka u Narodnoj skupštini i Vijeću naroda Republike Srpske, a pogotovo Hrvata nemaju gotovo nikakve šanse utjecati na donošenje odluka.
Jedan od rijetkih koji to otvoreno priznaje je Mijo Perkunić, delegat Hrvata u Vijeću naroda RS-a, koji kaže da su Bošnjaci i Hrvati u institucijama RS-a “privjesci i statistička greška”. Mujo Hadžiomerović, delegat u Klubu Bošnjaka upozorava na najave da će se pokušati ukinuti i Vijeće naroda RS-a, nakon čega Hrvati i Bošnjaci ne bi služili čak ni za “zadovoljavanje forme” i ne bi mogli čak ni pokušati zaštititi svoja prava.
Pitanje za Dragana Čovića i HNS
Perkunić, koji dolazi iz HDZ-a 1990, podsjeća da su Hrvatski narodni sabor (HNS) i HDZ BiH koji je u vlasti na nivoima BiH, FBiH, ali i RS-a pokrenuli priču o izmjeni Izbornog zakona BiH “kako bi Hrvati birali legitimne političke predstavnike”.
– I opet su zaboravili nas Hrvate u RS-u! S obzirom na način izbora delegata u Vijeće naroda RS-a, mi ne možemo izabrati svoje ‘legitimne političke predstavnike’. Zato će HDZ 1990 već na sljedećoj sjednici HNS-a tražiti da se ide i u izmjenu Izbornog zakona BiH i kada govorimo o izborima u RS-u, a ne samo u Federaciji BiH što šef HDZ-a BiH Dragan Čović traži. HDZ BiH je u vlasti i neka se izjasni o tome – kazao je Perkunić za Faktor.
Podsjetio je da Hrvati ne mogu ni pokrenuti pitanje nacionalnog interesa u Vijeću naroda RS-a jer srpske stranke imaju isti broj hrvatskih delegata kao i hrvatske.
On kaže da, “ko god od Hrvata i Bošnjaka sad priča da može nešto uraditi, naprosto laže”.
– Nema formiranja Vlade FBiH bez potpisa dvojice potpredsjednika. Hrvata i Bošnjaka koji su potpredsjednici RS-a niko ih ništa ni ne pita, a Dodik ih je iselio iz svoje palače – kazao je Perkunić za Faktor.
RS je već unitariziran
Senad Bratić, zastupnik SDA u Narodnoj skupštini RS-a, podsjeća da se, i kad ima ili nema povrede vitalnog nacionalnog interesa, teško mogu zaustaviti zakonska rješenja koja nisu u interesu Bošnjaka ili Hrvata. Podsjeća da su uspjeli zaustaviti na Ustavnom sudu RS-a nekoliko štetnih inicijativa, poput unošenja pravoslavne nove godine, ali ne i hidžretske u zakon o praznicima, no i da je puno više toga prošlo zahvaljujući sastavu Ustavnog suda RS-a gdje sjede i bivši političari.
Komentirajući činjenicu da Hrvate u Vijeću naroda RS-a predstavljaju oni koji ne dolaze iz stranaka sa hrvatskim prefiksom, Bratić je podsjetio da najviše izabranih predstavnika dolazi iz HDZ-a BiH koji se samo bavi položajem Hrvata u državnim institucijama i u FBiH.
– Položaj Hrvata u RS-u im je apsolutno sporedna tema. Čudi me da gospodin Čović, koji ima stalne kontakte s gospodinom Dodikom, na jednom takvom sastanku ne traži za Hrvate u RS-u sve ono što traži za Hrvate u FBiH – kazao je Bratić za Faktor.
Mujo Hadžiomerović, delegat SDA u Klubu bošnjačkog naroda, naglasio je da su Bošnjaci i Hrvati u RS-u diskriminirani čak i tamo gdje su zakonski propisi pozitivni.
Planiraju ukinuti Vijeće naroda
– Srpske stranke postavljaju svoje kadrove na pozicije koje su predviđene za Bošnjake i Hrvate i time smo dovedeni u situaciju da ne možemo ništa uraditi. Spominju trojicu stranaca u Ustavnom sudu BiH. Mi smo se u više navrata uvjerili u to kako se donose odluke u Ustavnom sudu RS-a, ko su sudije i po kom poslovniku se radi – kazao je Hadžiomerović za Faktor.
On upozorava da postoje najave u RS-u da se čak i ovako Vijeće naroda RS-a, gdje Bošnjaci i Hrvati ne mogu kroz procedure ostvariti svoja prava, želi ukinuti.
– Često imputiraju Bošnjacima da žele unitarnu BiH, a oni su odavno napravili unitarni RS gdje dva naroda ne mogu uopće ostvariti svoja prava. Srpske stranke danas drže i Klub Hrvata, ali nemaju svoja četiri delegata u Klubu Bošnjaka. Međutim, imamo najave da će na svoje liste na sljedećim izborima staviti svoje podobne Bošnjake, pokušati preuzeti Klub Bošnjaka i onda pokušati ukinuti Vijeće naroda RS-a – kazao je Hadžiomerović.
Hrvati i Bošnjaci u zakonodavnoj vlasti
Narodna skupština RS-a broji 83 zastupnika, a Bošnjake predstavljaju tri zastupnika SDA i jedan SBB-a. Od stranaka sa hrvatskim predznakom, tu je samo zastupnica HSP-a BiH.
Vijeće naroda RS-a broji 28 delegata, a zadatak mu je da “kontrolira da li se izglasanim zakonom, propisom ili aktom ugrožavaju vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda”. Predsjedavajuća Vijeća naroda je Nada Tešanović, Hrvatica iz SNSD-a. SDA-ovac Kemo Čamdžija je potpredsjedavajući iz reda Bošnjaka, a iz reda Ostalih je Radenko Rikić, po nacionalnosti Crnogorac i član SNS-a.
U Klubu Srba su tri delegata SNSD-a, te po jedan iz SP-a, NDP-a, PDP-a, DNS-a i SDS-a.
U Klubu Bošnjaka je pet delegata iz SDA te po jedan iz SBB-a, SBiH-a i SDP-a BiH.
U Klubu Hrvata sjede dva delegata iz SNSD-a, te po jedan iz SDS-a i SP-a. Stranke s hrvatskim predznakom – HDZ BiH, HDZ 1990, Hrvatski narodni savez i HSP BiH – imaju po jednog delegata.
U Klubu Ostalih sjede Italijanka i Jevrejka iz SNSD-a, Crnogorac iz SNS-a i nestranačka Ukrajinka.
(Faktor.ba)