Mislim da moji komentari na Facebooku ne zaslužuju toliku pažnju javnosti, jer je to mišljenje običnog pojedinca bez političkih ambicija, kaže za Avaz.ba Bojan Bajić, dugogodišnji aktivista nevladinih organizacija i bivši predsjednik Naše stranke.
Bajić je danas posvećen biznisu, ali ističe kako konstantno izvrtanje činjenica od strane političkih stranaka na svim stranama i njihovo neodgovorno spinovanje nad ratnim traumama, proizvodi strah od novih sukoba i neizvjesnost.
Smrt ekonomije
– A to je onda smrt ekonomije. Bavio sam se nekad politikom, ali građani moraju znati da političari uglavnom spinuju ratne teme i emocije samo radi lakih glasova na izborima. Građani imaju koristi samo od ekonomskih tema, političari od ratnih i ja bih volio da naučimo ovu lekciju i već jednom izađemo iz tog vrzinog kola – dodaje Bajić.
Veliku pažnju javnosti privukao je svojim komentarima na društvenim mrežama, najprije tvrdnjom kako je dobro što je BiH pokrenula proces revizije presude protiv Srbije, kako bi se stavila tačka na te događaje, a odstranili oni koji ne prihvate odluku Suda.
Protivljenje RS zahtjevu za reviziju smatra nekredibilnim, jer je presudom iz 2007. godine vojni i politički vrh RS označen krivim za genocid u Srebrenici. Činjenicu da se Srbi bune protiv revizije ocjenjuje dobrom jer „napokon postoji svesrpski konsenzus da je Međunarodni sud pravde u Hagu validan i da sljedstveno tome priznajemo presudu iz 2007.godine, a to znači da smo napokon zvanično i politički priznali da je u Srebrenici počinjen genocid. Jer da ne priznajemo odluke Suda, ne bi marili za postupak revizije“.
Ako Sud u Hagu bh agenta Sakiba Softića proglasi nelegitimnim onda će, naglašava, ostati historijska istina „da su Srbi proceduralnim marifetlucima spriječili pravo Bošnjaka da pokušaju dokazati šta smatraju da treba“.
Najbolje rješenje, piše dalje Bajić, je da Softić bude prihvaćen kao legitiman zastupnik BiH, jer konačna presuda bi stavila tačku na priče o genocidu izvan Srebrenice ili će se Srbi morati nositi sa „posljedicama ponašanja manijaka koji su nas vodili devedesetih“.
Uputio je Bojan Bajić i otvoreno pismo Ivaniću i Dodiku, podsjećajući ih da su u zadnjih 10 godina tvrdili da u Srebrenici nije počinjen genocid, te da su, posebno Dodik, potrošili pozamašne sume novca da se izvrše različita istraživanja i dokumentovanja, objavljuju knjige, pamfleti, spotovi i emisije, organiziraju različite konferencije …
Pitao ih je jesu li pripremili dokaze da u Srebrenici nije počinjen genocid, namjeravaju li zamoliti Srbiju da pokrene reviziju presude iz 2007. godine, jesu li „kao srpski član Predsjedništva BiH i kao najsrpskiji mogući predsjednik RS, odlukom da se ne žalite na „prvostepenu“ presudu iz 2007. godine potvrdili da se slažete sa kvalifikacijom da je u Srebrenici počinjen genocid“.
– Moja namjera da pišem pismo Ivaniću i Dodiku u vezi genocida u Srebrenici je bila upravo na liniji razbijanja njihovih spinova na ovu tragičnu temu, te da građani srpske nacionalnosti u RS shvate da su ova dvojica svojim zvaničnim ponašanjem priznali presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu da se u Srebrenici desio genocid. Jedno je šta oni pričaju preko televizije i u kampanjama za dobijanje lakih neekonomskih glasova, a potpuno drugo je činjenica da su propustili priliku da iniciraju reviziju presude i da spreme dokaze, o kojima pričaju 10 godina, o tome da se genocid nije desio. Smatram da nije fer i pošteno da potpaljuju narod o nepravdi, a ovamo ispod žita u formalnom procesu priznaju presudu iz Haga. Građani moraju pročitati ovu igru – pojašnjava Bajić.
U jednom od svojih komentara Bajić tvrdi da su napokon i Srbi, mada iz krivih motiva, dajući prednost proceduri odlučivanja u Predsjedništvu BiH nad meritumom teme genocida u Srebrenici, zvanično postali borci za BiH, kao suverenu zemlju koju Srbi smatraju svojom domovinom / otadžbinom i štite integritet njenih institucija.
– Mislim da za razliku od prije 10 godina, kada sam pisao da se srpska politika u BiH mora okrenuti ka Bosni i Hercegovini kao vlastitoj zemlji, kada je bilo malo sagovornika na tu temu, danas već imamo zrelo razmišljanje mnogih srpskih političara koji razumiju da Srbi ne smiju da se odriču Bosne i Hercegovine jer su tokom vijekova ugradili sebe u temelje ove zemlje – kaže Bajić za Avaz.ba.
Ponašanje člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića smatra jedino mogućim, jer da su Srbi bili na njegovom mjestu „probili bi i Solunski front“, ali ih u podnošenju zahtjeva niko ne bi spriječio.
– Bakir Izetbegović je nesporno napravio taj vaninstitucionalni ples na temu revizije presude. On je političar sa iskustvom i ima saradnike sa iskustvom, tako da je jedino obrazloženje zašto je paradno izbjegavao institucije u procesu predaje zahtjeva, taj što je htio da pokupi lake neekonomske poene i buduće glasove. Smatram da on nije imao kud što se tiče predaje zahtjeva za reviziju, morao je i trebao to uraditi, kao što su Dodik i Ivanić isto to trebali inicirati gdje bi prezentovali svoje dokaze, ali javnost treba da razluči šta se mora, a šta nam spinuju – tvrdi Bajić.
Velika kriza
On smatra kako priča oko revizije presude može eskalirati u veliku krizu samo ako građani pristanu „da nas emotivno raspale“ kako bismo zaboravili na ekonomiju i dozvolili pojedinim političarima da budu spasioci.
– Sada treba spustiti loptu, sačekati da Međunarodni sud pravde odluči o legitimnosti Sakiba Softića, pa onda kvalitetu dokaza, itd. Sada i sam osjećam odgovornost i sramotu što sam svojim komentarima skrenuo dio pažnje javnosti sa realnih problema, kao što su nezaposlenost i siromaštvo. Ratne teme ne možemo zaobići, niti trebamo, ali im moramo pristupiti pošteno, racionalno i odgovorno, ili ćemo u suprotnom svi hodati ludi, preplašeni i raspamećeni – kaže Bojan Bajić.
(avaz)