Političke stranke trebale bi ubuduće promovisati mir, toleranciju i evropski put Bosne i Hercegovine, a ovaj dokument dobro je prihvaćen, ističe Borenović.
“Vrijeme je da se u interesu svih građana BiH stane na loptu i političke rasprave ostave po strani kako bi se moglo posvetiti rješavanju realnih problema”, stav je lidera PDP-a Branislava Borenovića. U razgovoru za Oslobođenje kazao je da su to i bile teme razgovora koji je vodio s liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
– Bio je to susret dva lidera na kojem se razgovaralo o svim otvorenim pitanjima. Dobio sam uvjeravanje gospodina Čovića da je postignut dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH, u dijelu koji se odnosi na način izbora članova Predsjedništva BiH i Federacije BiH i to na način da to ne zadire u izbor srpskog člana Predsjedništva, pojasnio je Borenović.
Progresivne ideje
Istakao je da je za PDP prihvatljiv svaki dogovor federalnih partnera ukoliko se on ne odnosi na interese RS-a. S Čovićem je, dodao je, razgovarao i o potrebi da se u BiH kreira stabilan politički ambijent. Inicijative o federalizaciji BiH o kojima se posljednjih dana čulo puno različitih izjava, kazao je Borenović, nisu bile teme razgovora jer, naveo je, taj pojam shvata svako na svoj način.
Borenović je saopštio i da je PDP završio i političkim strankama u BiH uputio radnu verziju deklaracije političkih stranaka naše zemlje o evropskoj budućnosti, identitetu, socijalno-tržišnoj privredi i pravnoj državi, koja bi, istakao je, trebala omogućiti da se ova zemlja okrene budućnosti.
U tekstu ovog dokumenta koji smo dobili na uvid, između ostalog, navodi se da će se sve političke stranke zalagati da trajno, ali prije svega u narednih šest godina, promovišu i podstiču demokratsku komunikaciju, uzdržavaju se od govora mržnje i netolerancije, afirmišu progresivne ideje i pokreću kreativna rješenja “s ciljem da mijenjamo sadašnju političku praksu i jačamo političku stabilnost”.
Prihvatanjem ove deklaracije stranke bi se obavezale i da će raditi na otklanjanju blokada u radu institucija BiH, ne dozvoljavajući kršenje Ustava i važećih zakona od bilo koje institucije ili organa.
Bez apelacija
Značilo bi to i uzdržavanje od podnošenja apelacija Ustavnom sudu BiH, a u vezi s bilo kojim pitanjem kojim bi se osporavao formalno-pravni položaj RS-a, FBiH i BiH i sva prava proistekla iz važećeg statusa, ali i od provođenja neposrednog izjašnjavanja građana o pitanjima kojima se može promijeniti stanje zasnovano na Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH.
– Ko nije za ovu deklaraciju, taj je protiv Bosne i Hercegovine, rekao je Borenović.
Dodao je i da je među većinom stranaka ovaj dokument dobro prihvaćen. O potrebi smirivanja političkih tenzija i funkcionisanja BiH na temelju njenog Ustava treba zauzeti stav i Narodna skupština RS-a, smatra lider SDS-a Vukota Govedarica.
Stoga će ova stranka u NSRS uputiti deklaraciju o poštivanju Dejtonskog sporazuma koja bi se, rekao je, pred parlamentom mogla naći već koncem ovog mjeseca.
Lider PDP-a ovu inicijativu je pozdravio kao dobar korak u stabilizaciji političkih prilika u BiH.
(oslobodjenje.ba)