Zahtjev članova Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH o povećanju vrijednosti boda pri obračunu visine penzije sa 13,6 KM na 14,31 KM nije imao nikakvo zakonsko uporište, tvrdi zamjenik predsjedavajuće ovog doma Jasenko Tufekčić.
– Naposredno pred početak zasjedanja razgovarali smo da premijerom Fadilom Novalićem te ministrima Veskom Drljačom i Jelkom Milićević. Tada je i sama ministrica Milićević kazala kolegama iz Kluba hrvatskog naroda da je nerealno tražiti povećanje vrijednosti boda sa 13,6 KM na 14,31 KM, jer za takvo nešto nema novca i da bi povećanje vrijednosti boda prijetilo da uruši cijeli penzioni sistem – kazao je Tufekčić.
Inače, sama rasprava o novom zakonu o PIO protekla je u atmosferi ubjeđivanja. S jedne strane su bili HDZ-ovi delegati koji su insistirali na povećanju boda, ali i na usvajanju njihovih 17 amandmana, koje je Vlada FBiH već odbila. Na drugoj strani su bili predstavnici Kluba Bošnjaka koji su pokušali objasniti važnost ovog zakona, koji treba doprinijeti stabilizaciji Fonda PIO, odnosno koji treba da spriječi urušavanje cijelog penzionog sistema u FBiH zbog nepovoljnog omjera zaposlenih i penzionera.
Kako je to pojasnio i ministar Drljača, za održivost postojećeg penzionog sistema taj omjer bi trebao biti tri zaposlena na jednog penzionera, a on sada iznosi 1,1:1. Također, hrvatski delegati tvrde da bi novi zakon, odnosno način obračuna penzija za veliki broj sadašnjih uposlenika bio daleko nepovoljniji u odnosu na postojeća rješenja, te da bi te razlike mogle iznositi i do 500 KM.
Po obavljenoj raspravi u četvrtak hrvatski delegati su zatražili polustanu pauzu, koja se pretvorila u dvosatno čekanje na njihov povratak. Umjesto njih u salu je došao sekretar Doma Izmir Hadžiavdić, koji je prisutne obavijestio da je sjednica prekinuta.
– Glasanje o ovom zakonu trebalo bi se obaviti na narednoj sjednici, koja je zakazana za 26. januar. Do tada smo Ministarstvu rada i socijalne politike dali zadatak da naprave analizu obračuna penzije prema postojećem i prema novom zakonu za desetak zanimanja na koja su ukazali hrvatski delegati. Tom analizom će se pokazati kolika će biti odstupanja prema sadašnjem i prema predloženom novom obračunu penzija i da li su ona zaista toliko velika kako tvrde delegati iz Kluba Hrvata – istakao je Tufekčić.
Uoči spomenutog zasijedanja Doma naroda komentar na ovaj zakon zatražili smo i od predsjedavajuće Doma naroda Lidije Bradare.
– Mi se prvi put susrećemo sa jednim ovakvim sistemom bodovanja. Međutim, postoje mišljenja da bi ovakav zakon mogao negativno utjecati na cijeli sistem, kao i na penzionere pojedinačno, ali i oprečni stavovi koji nude pozitivne učinke. Nama ne bi trebao biti cilj da imamo 90 posto penzionera sa minimalnim penzijama, a to bi se moglo dogoditi s obzirom da velikom broju radnika nije uopće uplaćivan radni staž po nekoliko godina, ili su bili prijavljivani na minimalac – kazala je Bradara.
Zakon o PIO je samo jedan u nizu zbog kojeg se “lome koplja” u Domu naroda između koalicionih partnera SDA i HDZ-a BiH. Najsvježiji, ali i jedan od najdugotrajnijih kamena spoticanja je Zakon o igrama na sreću kojim se predlaže oporezivanje svih kladioničarskih dobitaka i koji bi trebao da ima značajne pozitivne efekte na budžet FBiH. Međutim, kao i u slučaju penzionog sistema, hrvatski delegati su se protivili usvajanju ovog zakona.
– Situacija u Domu naroda je samo dio cjelokupne situacije u BiH. Na višim nivoima se uporno govori da je koalicija neupitna, ali kada dođeno do odllučivanja o važnim reformskim zakonima onda imamo drugu situaciju. Imam osjećaj da postoje oni koji na svaki način koče sve pozitivne reformske procese u našoj zemlji, a to su oni koji su se protivili donošenju Zakona o igrama na sreću, a sada se protive reformi penzionog sistema – kazao je Tufekčić.
Povodom prekida sjednice Doma naroda Parlamenta FBiH oglasio se i SDP BiH, tvrdeći da se radi o još jednom primjeru “pucvanja” između SDA, SBB-a i HDZ-a BiH.
Komentirajući prekid sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, izrazio je zabrinutost zbog kontinuiranog zastoja i nedostatka istinske političke posvećenosti koji već nekoliko mjeseci blokiraju rad Parlamenta FBiH.
-Niko nema koristi od kontinuiranog zastoja. Sada je potrebno da vidimo djela koja će istinski biti u najboljem interesu građana na čije se potrebe uopšte ne odgovara jer političke stranke ne mogu da postignu dogovor. Svi politički akteri u Federaciji BiH treba da rade zajedno da bi osigurali da Parlament u potpunosti funkcioniše. Federalni parlament ne smije biti arena za različita politička cjenkanja pod cijenu velikih kašnjenja u hitnim reformama i interesa običnih ljudi. To je političko tijelo koje predstavlja građane i njihove interese-izjavio je ambasador Wigemark.
-Svi politički lideri u BiH su se obavezali da će reformama unaprijediti ekonomsku i socijalnu situaciju. Ali Parlament Federacije BiH neće moći ispuniti svoje obaveze ukoliko se ove političke igre nastave nauštrb svakodnevnog života građana. Stoga apelujem na odgovorne lidere političkih stranaka da uspostave konstruktivniju klimu i fokusiraju se na ubrzano rješavanje prioritetnog zakonodavstva, kao što su novi zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju ili nova regulativa o bankarskom sektoru, a kako bi se provele prijeko potrebne reforme. Vrijeme je već izgubljeno. Evropsku uniju neće impresionirati niko ko djeluje samo u skladu sa uskim etničkim ili drugim interesima. Takvo ponašanje može samo usporiti proces EU integracija. Građani ove zemlje žele da vide stvarni konsenzus, a ne politički zastoj i ekonomsko nazadovanje-naveo je Wigemark.
(Fokus.ba)