Od 31 institucije u FBiH koja je trebalo da realizuje preporuke federalnih revizora samo njih pet je u potpunosti poduzelo aktivnosti da nešto promijeni nabolje, a sedam ih nije poduzelo baš ništa.
Do ovakvog nalaza revizori su došli praćenjem toga šta su institucije poduzele na osnovu tri revizije učinka, objavljene od 2007. do 2009. godine, koje se odnose na planiranje visokog obrazovanja, vrijeme eksproprijacije nekretnina pri gradnji koridora 5c i plasiranje poticaja u poljoprivredi. Nalaze praćenja realizacije preporuka koje su još relevantne juče su objavili.
“Parlament i Vlada FBiH nisu posvetili dovoljnu pažnju razmatranju izvještaja revizije učinka i daljem postupanju po istim. Takođe, iako je od objave izvještaja proteklo više godina, institucije nisu poduzele dovoljne aktivnosti u cilju realizacije preporuka. Od tri izvještaja revizije učinka, samo je jedan razmatran i usvojen zajedno sa zaključcima na sjednicama oba doma Parlamenta, i to onaj koji se odnosi na planiranje visokog obrazovanja u FBiH”, nalazi su Ureda za reviziju institucija u FBiH.
Ističu da preporuke iz svih izvještaja koje su date Vladi ona nije posebno analizirala, a napominju da je manja realizacija preporuka u slučajevima gdje je trebala koordinacija između institucija na kantonalnom i nivou FBiH.
“Nije uspostavljena praksa koja bi osigurala da domovi Parlamenta FBiH razmatraju svaki izvještaj revizije učinka kako bi svojim zaključcima dodatno obavezali nadležne institucije da realizuju preporuke date za poboljšanje u određenoj oblasti”, stoji u izvještaju. Kada je riječ o planiranju visokog obrazovanja, revizori su dali sedam preporuka za 28 institucija na federalnom i kantonalnom nivou.
Nijedna nije u potpunosti realiozovana pa, između ostalog, i dalje nema jedinstvene baze podataka o upisnoj politici i potrebama tržišta rada, a u većini kantona nema strategije razvoja visokog obrazovanja.
Kada je riječ o upravljanju vremenom u procesu eksproprijacije nekretnina pri izgradnji dionica autoceste na koridoru 5c, nalazi revizora su da je u općinama i dalje prisutan problem neusklađenosti zemljišnih knjiga sa stvarnim stanjem, što onemogućava da se postupak eksproprijacije provodi putem sporazumnog prenosa prava vlasništva.
“Razmjena informacija između Ministarstva, ‘Autocesta FBiH’, Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, općina i drugih aktera uključenih u ovaj postupak nije dovoljna”, navode revizori.
Ni Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH nije u potpunosti realizovalo nijednu od šest preporuka kod plasiranja poticaja. Tako je uspostavljen registar poljoprivrednih gazdinstava, ali se ne ažurira redovno, uspostavljen je softver za obradu novčanih poticaja koji još nije stavljen u funkciju, a nastavljena je praksa promjene programa poticaja dok je on u toku, što može biti otežavajuće za poljoprivrednike jer nisu u mogućnosti da blagovremeno planiraju proizvodnju.
Aner Žuljević, član Parlamentarne komisije za reviziju, kazao je juče da su generalno slabi rezultati provođenja preporuka revizora i da je problem i u pravosuđu, koje treba nalaze revizora da uzme ozbiljno u razmatranje.
“Mi smo kao komisija uspjeli uozbiljiti stvari u smislu da su svi oni koji su revidirani dužni napraviti plan otklanjanja nedostataka. Ali za ove stvari o kojima se govori u revizijama učinka očito će biti potrebno dodatno vrijeme jer se trebaju sistemski rješavati”, rekao je Žuljević.
(nezavisne)