U Međugorju je BiH poreski oštećena za stotine miliona maraka. Da li konačni odlazak “stranih” kontrolora i u “herceg-bosanska” mjesta znači početak neophodnog udara na taj Čovićev neoporezovani “treći entitet”
PIŠE: VLASTIMIR MIJOVIĆ
Ljudska želja za sicanjem praktično je neutaživa. I oni koji na svom kontu imaju cifre sa gomilom nula, gledaju da im nekako pridodaju još neku. Pri tome se uglavom oslanjaju na svoju poslovnu uspješnost i umijeće, no i na nedozvoljene postupke ili one koji su na rubu zakona. Mnogi biznismeni čak više vole ukrasti marku, simbolički gledano, nego trudom zaraditi deset.
Tako je svugdje, pa i kod nas. No, dok u razvijenom svijetu procenat nenaplaćenih prihoda države, na koje ona ima pravo, ne prelazi 25 odsto, kod nas je proporcija neko vrijeme bila čak obratna. Samo toliko se naplaćivalo. Korupcija je, naravno, razlog ovako slabe naplativosti.
No, posljednjih godina i to se nekako dovodi u red, premda je još more biznisa u kojim se taje ogromni iznosi koji treba da pripadnu državi, a koje ona potom treba da iskoristi u bolju organizaciju života zajednice. Država čini više napora da naplati od građana, posebno od poslovnih ljudi, sve što je u svojim propisima uvela kao nihovu obavezu. Gomile službi, inspekcija i poreskih detektiva angažovano je da građane prisile, ako već pokušavaju da vrdaju, da ispune svoju obavezu. Ako ne ide milom, onda se radi silom. A primjenjuju se i neke lukavije metode.
Jedna od njih je da se lokalne insekcije, u nekim periodima, upućuju u druge gradove. Poreski službenici iz Sarajeva idu u Tuzlu, Tuzlaci u Bihać, a Bišćanski inspektori u Zenicu. Pa se tako razbija uhodani lanac korupcije između biznismena i onih koji treba kontrolišu ispravnost njihovog poslovanja.
Jedna takva akcija provedena je ove sedmice. Federalni inspektori krenuli su u ofanzivu po sistemu “nepoznatog gosta”. I, za prva četiri dana pojačanog nadzora, izdali su čak 185 prekršajnih naloga i propisali kazne u iznosu od 267.740 KM, potvrdio je direktor Anis Ajdinović.
Na udaru su uglavnom bile razne uslužne, trgovačke, zanatske, ugostiteljske i slične radnje. Inspektori su radili kao da nisu korumpirani, jer to zapravo i nisu bili u ovoj akciji. Došli su kod onih koji su inače u nadležnosti sebi dobro poznatih lokalnih inspektora, s kojim su godinama nalazili “zajednički jezik”. Naravno, na štetu države. Tako to ovdje ide odvajkada, a posebno nakon rata.
No, ono što me navelo da pišem o ovoj temi je činjenica da su, osim u “zaštićene” radnje i kompanije, inspektori konačno došli i u neke dijelove BiH koji su za njih dotad takođe bili “zabranjeni”. To se direktno odnosi na područje tzv. Herceg-Bosne, u koje “muslimanski” inspektori već dvije decenije ne smiju da zavire. Davno je to SDA obećala svojim partnerima iz HDZ- i tu svoju riječ je redovito poštovala. Zauzvrat je HDZ žmurio na “biznise” koje je, kroz državne službe, vodila SDA i kroz njih punila džepove svojih ljudi.
Na taj način, za ove dvije decenije država i budžeti pokradeni su za stotine miliona maraka, ako ne i za čitave milijarde. A “zahvalnice” za to su, naravno, primali politički prvaci iz pomenutih stranaka, onako kako su to smislili još stari Feničani – zahvalnost u novcu!
Eto, desilo se konačno da su inspektori “posjetili” i Međugorje, zapadne kvartove Mostara, Široki Brijeg i Ljubuški. Za Međugorje je poznato da ima ogroman broj turista i noćenja u hotelskom smještaju. No, tamo su fiskalni računi bili rjeđi od zlata. Turističke takse su naplaćivane u jednom od hiljadu slučajeva itd. I koliko god im sada inspektori odrežu kazne, biće to smiješno malo u odnosu na iznose koje su tamošnji biznismeni pronevjerili za dvije posljednje decenije. No, od nečeg se mora krenuti.
I krenulo se, ali je pitanje da li se radi o samo jednoj kampanji ili će jedan poreski raj, kakav je tzv. Herceg-Bosna, opet biti zadugo ostavljen na miru. Jer, sve ovo može utjecati i na stabilnost političke koalicije SDA – HDZ? Politika je samo dio vezivnog tkiva koalicionih jarana, novac je ono što ih čvršće drži u zagrljaju.
Ovim što je učinjeno ove sedmice bar malo je narušen Čovićev “treći entitet”, koji zvanično ne postoji, ali nezvanično svoj život nije prekidao još od vremena Mate Bobana. A tu su i Čović i HDZ najtanji, naježe se kad im se u to dirne. Radiji su opet nekom Komšiću prepustiti mjesto u Predsjedništvu BIh, nego da napokon krenu u budžete unositi iznose za PDV i druge takse iz poslovanja na području pod svojom kontrolom.
Stoga ćemo, ako se ovo inspektorsko “vršljanje” nastavi po ovosedmičnom sistemu, uskoro uočiti nove raspukline između dvije partnerske stranke. Naravno da niko neće reći šta je pravi uzrok tome. Izmisliće oni neki lažni razlog. No, onaj pravi, to sigurno može biti nagovještaj upornosti da Čovićeva “nahija” konačno počne državi kojoj pripada plaćati ono što tu državu sleduje.
Na izbjegavanju te obaveze dosad je, na području tzv. Herceg-Bosne, napravljena većina ličnih bogatstava. Stoga im se ta nova praksa, ako bi se zahuktala, ne bi nimalo dopala.
The post Inspektori napokon svratili i kod “Gospe” appeared first on Jajce-Online.