Quantcast
Channel: Jajce Online
Viewing all articles
Browse latest Browse all 31397

Puhalo o vehabijama: Svi ih se plaše, a o njima ne znaju ništa

$
0
0

57377b09-6af8-4858-bd20-0a390a0a0a64-srdjan-puhalo-718x446Većina građana BiH priznaje da o selefijama, ili kako ih u BiH češće zovu – vehabijama, ne znaju ništa, i da nikad nisu bili u kontaktu sa njima. Ipak, boje ih se i vjeruju da su na neki način povezani sa terorizmom, a najrigidniji među protivnicima selefija smatraju da ih treba pobiti ili protjerati iz zemlje.

Ovo su neki od nalaza istraživanja koje je početkom godine proveo socijalni psiholog Srđan Puhalo i koje je sumuirao u knjizi “Selefije u BiH”, piše Blic.

– Od februara do aprila sam razgovarao sa 126 selefija iz 11 gradova i sela u BiH. Bio sam u Maoči, Ošvama i Bočinji, ulazio u kuće tih ljudi, jeo sa njima, prisustvoao njihovim molitvama – kaže Puhalo, koji je, nakon Sarajeva, svoju knjigu predstavio i u Banjaluci.

Dodao je da je selefijska zajednica u BiH raznolika, da među njima ima zaposlenih i nezaposlenih, muškaraca i žena, ljudi različitog odijevanja i odnosa prema porodici, ali da tokom svoje ekspedicije među njima nije sreo nijednog teroristu, niti osobu koja podržava ISIS.

Petinu ove zajednice čine žene, a i one se razlikuju po ponašanju i načinu života. Ipak, zajedničko im je da ne stupaju u neposredan kontakt sa muškarcima koji nisu njihova braća, sinovi ili supruzi.

– Neke od njih su sasvim pokrivene, neke nose samo marame. Neke su zaposlene van kuće, druge nisu. Bilo je čak i slučajeva da žena bude u prostoriji kada razgovaram sa njenim suprugom, ali se ne pozdravi sa mnom; takva su pravila. Dešavalo se da sa ženom selefijkom sasvim normalno komuniciram preko Facebooka, ali kada posjetim njenu porodicu pred mene izađe njen suprug i iznese kolač i sok. Nakon posjete ja se preko Facebooka zahvalim ljubaznoj nevidljivoj domaćici – priča Puhalo.

On je dodao da selefije u BiH, iako žive mnogo skromnije nego većina građana BiH, sebe smatraju sretnim ljudima, da su svojim životom mnogo zadovoljniji nego drugi stanovnici BiH.

Oni mnogo rade, a malo troše, pa su i sa malo zadovoljni. Tvrde da ih niko ne plaća da nose kratke pantalone i duge brade, a u šali su čak znali reći: ako sretneš takvog ko je to spreman platiti, pošalji ga meni – priča Puhalo.

On je istraživao i odnos medija u BiH prema ovoj zajednici i zaključio da mediji podržavaju i pdgrijavaju stereotipe o vehabijama i izazivaju strah kod ostalih građana BiH.

Procjenjuje se da u BiH živi nekoliko sotina islamskih vjernika koji se izjašnjavaju kao selefije i ogromna većina njih su članovi “zvanične” Islamske zajednicu BiH.

 

Stereotipi i strahovi

  • 38 % građana BiH smatra da je selefizam uvezen sa istoka i da se nameće bosanskim muslimanima
  • 40 % islamskih vernika koji se izjašnjavaju kao selefije tvrde da su zbog svojih uverenja bili žrtve neke vrste nasilja
  • 22% ispitanih građana BiH veruje da u BiH živi od 5.000 do 50.000 veahbija

Hipster – vehabija

Lik muškarca na naslovnici Puhalove knjige nije fotografija vehabije, nego hipstera i didžeja, koji nema veze sa selefijskom zajednicom, otkrio je autor na prezentaciji u Banjaluci.

Hrvati najrigidniji

Suprotno uvreženom shvatanju da su Srbi najnetolerantniji prema vehabijama, istraživanje je pokazalo da su Hrvati mnogo rigidniji i da među njima ima najviše onih koji su ubijeđeni da selefije treba pobiti ili proterati iz BiH.

Izvorni islam

Selefije su islamski vjernici koji se zalažu za „izvorni“ islam iz doba Poslanika Muhameda i protivnici su svih „novotarija“. Po učenjaku Ibn Abdul Vehabu zovu ih i vehabijama. Naziv vehabije je u BiH češći, ali se termin selefije smatra politički korektnijim.

 

 

(avaz)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 31397