Zastupnica Europarlamenta Biljana Borzan održala je press konferenciju na kojoj je objavila da će inženjeri Hrvatske agencije za hranu laboratorijski analizirati 27 proizvoda, kako bi dokazali da su stvari koje veliki brendovi šalju u naše trgovine bitno manje kvalitetne od istih koje se prodaju na tržištu Zapadne Europe.
Agencija će usporediti identične artikle iz naših i njemačkih dućana, a popis su, rekli su na presici, napravili nakon anketiranja 800 građana koji smatraju da su proizvodi namijenjeni hrvatskom tržištu slabije kvalitete od onih za tržišta zapadnih zemalja EU-a.
Istu stvar relativno nedavno napravili su u Češkoj. Rezultati istraživanja pokazali su da je više od polovice proizvoda kod njih manje kvalitetno nego u Njemačkoj. Analiza Hrvatske agencije za hranu bit će gotova u prvoj polovici sljedeće godine, a mi smo jučer proveli malo, posve nestručno istraživanje.
Proučili smo tu listu od 27 proizvoda koje su spomenuli na presici i izdvojili njih šest, koje smo testirali iz vizure krajnjeg korisnika, odnosno kupca. Otišli smo u Müller, lanac dućana koji prodaje hranu i deterdžente proizvedene za zapadno tržište, i tamo kupili Milku, Haribo bombone, Pringles čips, Ariel, Nutellu i Colgate kalodont. Onda smo te iste proizvode kupili u kvartovskom dućanu, odnijeli u redakciju i paralelno ih isprobali.
Između nekih proizvoda, pritom, naletjeli smo na razlike već dok smo letimično pregledavali deklaracije. I, pomalo neshvatljivo, većina stvari u Mülleru je jeftinija.
1. Nutella
Za istočno tržište: 25,47 kuna, 400 grama
Za zapadno tržište: 22,90 kuna, 450 grama
Razlika je poprilično očita. Nutella iz Poljske, koja se radi za istočno tržište, ostavlja dojam kao da u njoj ima bitno više šećera. Ova druga, proizvedena u Njemačkoj, ima puniji okus lješnjaka i djeluje manje umjetno. Ni ne mirišu isto. Razlika između ova dva proizvoda vidljiva je u još jednom detalju – Nutella za zapadno tržište košta manje, a dobivate je 50 grama više.
2. Milka s lješnjacima
Za istočno tržište: 8,79 kuna, 100 grama
Za zapadno tržište: 7,90 kuna, 100 grama
Milka s lješnjacima za njemačko tržište na opip je deblja, ima jači, intenzivniji okus čokolade i finije se topi u ustima. Ova koja se prodaje u većini naših dućana ima pomalo generički okus. Omjer lješnjaka otprike je isti; u onoj za zapadno tržište ima ga nešto više, u pakiranju za istočno malo su krupniji komadi. Na deklaraciji se može iščitati kako Milka s lješnjakom za istočno tržište ima energetsku vrijednost 2244 kilodžula, a za zapadno 2265 kilodžula. Ostale vrijednosti su identične.
3. Haribo gumeni bomboni
Za istočno tržište: 7,99 kuna, 100 grama
Za zapadno tržište: 5,90 kuna, 100 grama
Možda najočitija razlika u proizvodima koje smo testirali osjeća se kod Haribo gumenih bombona. Primijetili smo je svi koji smo sudjelovali u redakcijskom kušanju, nas sedmero. Haribo za zapadno tržište bogatiji je okusom, bitno jače miriši i osjetno je mekši. Bomboni za istočno tržište, kad ih probate nakon njemačkih, djeluju tvrdo. Dosta čudno iskustvo, s obzirom na to da medvjediće iz hrvatskih dućana jedemo cijeli život. Ali kad ih stavite u usta koju minutu nakon originalnih, imate osjećaj kao da stvarno žvačete gumu. Razlika je, između ostalog, bila očita i u popisu sastojaka na deklaraciji. Primjerice, Haribo koji smo kupili u kvartovskom dućanu, u voćnom i biljnom koncetratu ne sadrži crni ribiz, marakuju ni spirulinu, koji su navedeni na vrećici proizvedenoj za zapadno tržište.
4. Ariel prašak za rublje
Za istočno tržište: 66,99 kuna, 1820 grama
Za zapadno tržište: 79,90 kuna, 1820 grama
U Hrvatskoj se, prije 11 godina, prvi put počelo intenzivno pričati o razlici u proizvodima za naše i zapadno tržište upravo zbog deterdženata. Fakultet kemijskog inženjerstva u Zagrebu tada je, 2005. godine, napravio kemijsku analizu P&G-jevih proizvoda. Ustanovili su kako Ariel iz austrijskog dućana u sastavu ima 22 posto tenzida, tvari zaslužne za uklanjanje mrlja, a Ariel za hrvatsko tržište između 5 i 15 posto. Nakon dvije mašine bijelih ručnika u istom stanju, koje je Telegramova novinarka oprala u različitim deterdžentima, zaključili smo da mrlje bitno bolje skida Ariel koji smo kupili u Mülleru.
5. Colgate Sensation White pasta za zube
Za istočno tržište: 18,99 kuna, 75 ml
Za zapadno tržište: 15,90 kuna, 75 ml
Razlike, sudeći prema deklaraciji, nema. Ipak, dok perete zube ostaje dojam da je Colgate za naše, istočno tržište gušći, što naravno nije očiti nedostatak. Svejedno, pasta iz Müllera u ustima je intenzivnija, finije se pjeni i više osvježava. Svježina dulje ostaje u ustima. Razlika je, evidentno, i u cijeni; kalodont iz kvartovskog dućana skuplji je tri kune.
6. Pringles čips
Za istočno tržište: 21,99 kuna, 165 grama
Za zapadno tržište: 18,90 kuna, 180 grama
Pringles u Mülleru prodaju u identičnoj ambalaži kao u bilo kojem drugom hrvatskom dućanu. No, pakiranje iste veličine za zapadno tržište očito napune sa 180 grama čipsa, a za istočno sa 15 grama manje. Što nam se učinilo malo bizarno, pogotovo zato što je ovaj za naše tržište skuplji.
Razliku u okusu bilo nam je bedasto uspoređivati, s obzirom na to da su u Mülleru imali samo Tortilla Pringles, kakav nismo pronašli drugdje.
(telegram.hr)