Najveći broj uginulih životinja od ove opasne bolesti u FBiH zabilježen je na području Goražda, gdje su uginule 184 ovce. Posljednjih dana u srebreničkom selu Daljegošta uginulo je više od deset ovaca.
Stotine grla stoke uginule su proteklih mjeseci od bolesti plavog jezika, koja se velikom brzinom proširila u BiH. Iako još nije proglašena epidemija, stočari, koji nemaju nikakvu pomoć države, trpe velike ekonomske gubitke jer se prvi simptomi bolesti, u nekim slučajevima, javljaju samo do sedam dana prije uginuća životinje.
– Federalna uprava civilne zaštite, u skladu sa izvještajima sa terena, obavijestila je i upozorila javnost da bolest plavog jezika prijeti da preraste u epidemiju – kratko je za Faktor kazala Maida Kovač, glasnogovornica FUCZ-e.
Zaražene i krave
Federalna vlada naložila je svim veterinarskim stanicama u FBiH da provedu potrebne mjere za sprečavanje širenja bolesti plavog jezika, ali veterinari ističu kako nijedna stanica finansijski ne može odgovoriti takvom zadatku.
Najveći broj uginulih životinja od ove opasne bolesti u FBiH zabilježen je na području Goražda, gdje su uginule 184 ovce. Direktor Veterinarske stanice Goražde Enver Borovina rekao nam je da su dosad ispitali 6.150 grla stoke, od čega su zaražene 584 ovce i četiri krave.
– Poduzimanje preventivnih mjera za sprečavanje širenja bolesti je dosta obiman i zahtjevan posao koji iziskuje materijalna sredstva, a država ništa nije poduzela što se tiče finansiranja. Kanton nam je dao 3.000 KM i još 3.000 KM smo dobili od Civilne zaštite Općine Goražde – naglasio je Borovina za Faktor.
Stočari na gubitku
Također, na teritoriji Srebrenice, u selu Daljegošta, posljednjih dana uginulo je više od deset ovaca u nekoliko domaćinstava. Prema riječima stočara, ovce prvo nisu mogle jesti, glava im je natekla, nakon nekoliko dana počela im je ići pjena na usta, škripale su zubima, teško se kretale i na kraju uginule.
U septembru je stotine ovaca uginulo u Nevesinju, zbog čega su nadležne službe preporučile dezinfekciju i zatvaranje zaraženih životinja u posebne prostorije.
Iz Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) saznajemo da im je dosad prijavljena bolest kod osam ovaca u Olovu, od kojih je jedna uginula prije nekoliko dana.
– Ukoliko dođe do širenja bolesti, pokušat ćemo nešto organizirati sa veterinarskom inspekcijom, te resornim kantonalnim i općinskim službama. Iako bolest plavog jezika nije opasna za ljude, nanosi itekako veliku štetu našim stočarima – istaknuo je za Faktor Ermin Tabak, stručni saradnik za veterinu u Ministarstvu za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK.
Naknada štete
Međutim, Tabak dalje naglašava da veliki broj stočara gube svoje pravo na naknadu štete iz Proračuna Federacije BiH.
– Mi dosad nismo dobili nikakav zvaničan dopis Vlade FBiH da je bolest plavog jezika uvrštena na listu zaraznih bolesti životinja od posebnog interesa za FBiH, što su oni naveli kao zaključak na jednoj od prošlih sjednica. Samim tim, stočari sami snose troškove ispitivanja bolesti kod životinja, a u najgorim slučajevima, kad dolazi i do gubitka stoke, niko im ne nadoknađuje tu štetu – rekao nam je Tabak.
S njim se slaže i Borovina, koji ističe da stočarima ništa u praksi ne znači odluka Vlade FBiH da se bolest plavog jezika uvrsti na listu zaraznih bolesti životinja.
– Oni su to pametno odradili. Vlasnik naknadu štete može ostvariti samo u slučaju kada ima sve životinje obilježene, a u FBiH sigurno je samo od 30 do 40 posto obilježenih životinja – kazao je Borovina.
Kako saznajemo, stočari uginule životinje uglavnom zakopavaju u vlastitim domaćinstvima. U većini slučajeva, veterinari nisu prisutni na tim mjestima. Zbog toga, kako kaže Borovina, postoje sumnje da su brojne uginule životinje završile u obližnjim potocima i šumama, što je dodatna prijetnja za širenje bolesti.
(Dž. Čolak/Faktor.ba, Foto: AA)